| FatFrumosDinLacrima a întrebat:

La o camera foto conteaza mult zoom optic si daca da pentru ce se foloseste in special?

3 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Zoom-ul optic consta in apropierea imaginii printr-o metoda optica (deplasarea lentilelor in interiorul obiectivului).
In functie de camera foto, te poti uita la diverse functii (calitatea senzorului si implicit a imaginii primeaza pentru un aparat foto si in 90% din cazuri, este direct proportionala cu pretul), dar in principiu un zoom de peste 10x nu mai este atat de sesizabil.

| djdani2010 a răspuns:

Zoomul opic e pentru marirea imaginii.
cel mai mult conteaza mega pixelii, dar uneori conteaza mai mult rezolutia.

| 100200300 a răspuns:

Da este pentru marirea imaginii