| anonymus005249 a întrebat:

La o imprimanta, ce inseamna ADF?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| LasleaIoan1972 a răspuns:

1. Ce este ADF la imprimantă?

ADF este un acronim din engleză al funcției „automatic document feeder". În limba română, acest lucru s-ar traduce ca „alimentator automatizat de documente".

Practic, ADF se referă la caracteristica imprimantelor, fie ca e vorba de o imprimanta etichete sau imprimanta documente, a xeroxurilor, sau a aparatelor de fax ori a scannerelor, ce le permite să se autoalimenteze cu documentele ce urmează a fi scanate.

Probabil că ai văzut în cazul imprimantelor profesionale, cel mai probabil, că în loc să pui fiecare foaie separat pentru a fi scanată, acestea sunt dotate cu un fel de „tăviță". In aceasta tavita se pune teancul de hârtii, iar imprimanta extrage pe rând fiecare hârtie și o scanează.

Informația preluată este folosită fie pentru a crea copii, fie pentru a o transmite în format electronic pe un dispozitiv computerizat. Ei bine, tocmai la această funcție se referă ADF.

1 răspuns: