| Avram_Alex_1997 a întrebat:

Laptop-ul ( http://www.pcgarage.ro/......2gb-brown/ ) are placa gigabit adica 10/100/1000mbps?
Pe site cel.ro spune ca are gigabit iar pe PcGarage, acelasi model spune ca are numai 10/100mbps

Care site spune adevarul ( pe site-ul producatorului este specificata valoarea de 10/100mbps).

4 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Http://www.cel.ro/......30m-2gb-l/
Placile video sunt aceleasi.Cel de la pcgarage.ro are 4 GB RAM DDR3 1600 mhz iar cel de la cel.ro are 8GB RAM DDR3 1333mhz.

| vrelian a răspuns:

Si ce te intereseaza pe tine placa de retea? corect este cit spune fabricantul.si in general aceste placi sint cam la fel peste tot.e bun laptopul.ai video 2 gb.rami de viteza cea mai mare, procesor destul de maricel.hardu ce e slabut.in rest e bun.

| Avram_Alex_1997 explică (pentru vrelian):

Eu momentan am pe PC o placa care nu e gigabit si de cand mi-am bagat un abonament cu 100 mbps eu nu pot beneficia de acea viteza. O alta variante de laptop e ASUS X55VD-SX046D care are gigabit happy

| vrelian a răspuns (pentru Avram_Alex_1997):

Man o placa de retea nu iti da viteza la net.viteza la net tio da cei care iti furnizeaza internetul tau.placa merge cu 100 intr-adevar dar nu o sa ai tu niciodata un asemenea net.netu tau pun pariu ca e sub 12 mb/s.da sint si cu 48 si chiar mai mult dar costa f mult.deci daca tu ai o placa de retea de o anumita marime nu te astepta ca netu sa mearga cu cit scrie pe placa de retea.acea placa poate rula asa daca are cu ce.deci pe tine; la calc niciodata sa nu te intereseze de placa de retea.nici sa nu bagi in seama asa ceva.cauta calculatoare cu procesor mare si video mare.astea webcam, placa de retea, wireless, bluetooth si alte chestii nici ni trebuie sa le bagi in seama. aaaa stai nitel tu vrei sa spui ca ai abonamet de 100 mb /s? wow.pai ar trebui sa zbori cu tot cu calculator.dar tare ma tem ca tu nu ai nici 12 mb/s. uite fa un test la adresa asta la netu tau.e gratis www.speedtest.net faci test si dupa vei stii exact ce viteza are netu tau. dupa ce pagina se deschide o sa apara acolo ceva si in centru dai clik pe beginer si o sa vezi ce viteza ai.aia e viteza ce te intreseaza download.ailanta de upload nu te intereseaza prea tare.deci tu daca platesti un net pentru 100 mb/s fa testul si daca nu ai mergi la aia si poti lua de git.bafta