| Florian_Khely_1966 a întrebat:

Laptopul se stinge automat..are virusi?

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde cât de repede se stinge.De regulă asta se datorează protecției cu care vine orice calculator împotriva supra încălzirii componentelor în vederea prevenirii distrugerii acestora.Recomand a-i face mentenanța și a-l exploata conform pentru a prevenii ca în viitor să mai apară această problemă. Mentenanța se face într-un service autorizat unde tehnicianul de acolo va dezasambla laptop-ul, îl va curăța de praf și îi va schimba pasta termoconductoare de la procesor și dacă este cazul și de la chipset-ul video(depinde de model și vechimea lui) iar asta te va costa între 50 și 100 RON.Succes

| Florian_Khely_1966 explică (pentru DeyCj):

Multumesc frumos, problema este ca laptopul se stinge in momentul in care navighez pe net, fb, etc....cat nu intru pe net nu se stinge, de aici am facut legatura ca o fi infestat cu ceva virusi!

| DeyCj a răspuns (pentru Florian_Khely_1966):

Verifică temperaturile hardware-ului. Dacă era o problemă software nu se oprea din senin ci apăreau anomalii în funcționarea aplicațiilor și sistemului de operare. Poți face asta folosind Everest, de exemplu.

| K0sti a răspuns:

Asta e nota informativa?

| LDCCristi a răspuns:

Dai o scanare si vezi daca mai tuseste.
Cel mai probabil se incinge si ca sa nu se arda se stinge.Sa nu tii laptopul pe burta sau pe genunchi pentru ca nu are aer sa "respire".Te sfatuiesc sa cumperi un cooler special pe care sa il pui sub laptop.