| MrSonnyist a întrebat:

LG optimus x2 sau Samsung Galaxy S plus? Avantaje, dezavantaje si daca spuneti ca Samsung sau LG e superior as dori sa stiu si motivul.Am auzit multe pareri pro si contra dar vreau sa imi iau un telefon si nu stiu care din ele sa il iau.

PS.Imi trebuie mai mult pentru jocuri/aplicatii, display bun si internet.Nu prea ma intereseaza care e mai rezistent la impacturi.O sa am grija de el.

DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Razvan03Andrei a răspuns:

Salut!

Daca te-ai uita la intrebarile mele, ai vedea ca si eu sunt innebunit de aceste doua telefoane din moment ce am postat 4 intrebari "la rand"...

Sincer, hai sa-ti zic eu o chestiehappyNu vreau sa ma laud, dar zilele acestea am castigat un telefon la Pepsi, mai exact un LG optimus me(eu aveam personal deja un Samsung galaxy mini), si ziceam ca o sa fie mai prost decat pe cel care il detineam momentan din cauza diferentei de ecran de 0, 34 inch! Ce sa vezi? Specificatiile nu-mi spuneau ca o sa fie mai vii culorile pe ecran(am vazut la Orange ca la ei apar o diferenta de 10000 si ceva de culori, dar asa pe gsmarena apare doar 256k culori ambele.), parca imi merg mai bine jocurile, de internet sunt multumit.happySi chiar si de wireless! Adica cu mini-ul prindeam la o retea abia o linuta, si cu cel nou prind doua.

Am vrut sa-ti zic asta, ca pana nu le ai in mana, nu stii ce tin de ele.
Singurele diferente intre cele doua sunt: LG 2X are "blitz"(S+ nu are.), camera de 8(S+ nu are..pe gsmarena exista un test de imagine, la LG se vede muuuuult mai bine), dual core(S+ e single core), tegra 2(el e ceva snapdragon), cortex A9(mai bun pentru jocuri ca Adreno 205) si S PLUS are Super Amoled, iar mai nou nu mai stiu ce sa zic, daca este vreo diferenta intre TFT screen si IPS LCD screen(si cred ca da)..la X2.
Totusi,daca tu vrei unul bun la jocuri, mergi pe X2, daca vrei unul bun la aplicatii, mergi tot pe X2, daca vrei unul mai bun la display, mergi pe S PLUS, iar daca vrei sa descarci putin mai repede, mergi pe S PLUShappy

Totusi eu zic ca pentru mine nici ecranul nu mai face diferente intre cele doua telefoane, daca s-a ajuns ca un LG sa faca diferenta cu un S 2happy
Eu zic sa mergi sigur pe S2=)
Daca mai ai nelamuriri, scrie aici si-ti spun! Am vrut sa-ti zic probabil mai multe, dar uite cat e ceasul..si tu ai postat cam devreme!happy

Bafta si numai bine.

| Razvan03Andrei a răspuns (pentru Razvan03Andrei):

P.S. Am postat si pe XDA forum, dar observ ca acolo sunt pareri impartite..mai rau ca la noi!happy

| MrSonnyist explică (pentru Razvan03Andrei):

Am inteles...Dar mie imi place mai mult x2 decat S+.Dar cineva zicea ca la prima tranta x2 nu mai merge.Si m-am cam speriat.De accea am ramas pe S+.Si stiu si eu de S2 ca e mult mai bun.Dar nu pot face rost de 18 milioane.E prea mult.Si la mana doua mi frica.Asa ca ce zici? X2 sau S+? Avand in vedere si rezistenta.Citeam undeva ca S+ nu are ajutor de la samsung.Si despre x2 zicea cineva ca la prima tranta e gata.Ce sa cred?

| Razvan03Andrei a răspuns (pentru MrSonnyist):

Pardon,imi cer scuze...happy
Vream sa zic (LG) X2, nu S2laughing
M-am legat si de SG S2 si.l-am zis pe acela..Nu stiu ce sa zic! Daca este o sursa de incredere(adica un prieten la care ai vazut ca l-a scapat din buzunar si chiar nu a mai mers), poti sa crezi acel "mit", dar sincer daca te uiti la un review pe internet, e atat de misto..am vazut ca atunci cand scrii cu el si il ti in pozitie orizontala si dai cu degetul in el..vezi ca ti se misca cu cate o litera sau rand(depinde unde lovesti)..asta nu este asa important, dar sa vezi si tu la ce s-a gandit LG=)
Totusi sa revenim la subiect.Nu cred ca daca dai cu el se intampla ceva.Esti o prostie sa zici asa ceva. Dupa parerea mea, eu cu al meu l-am scapat de atatea ori si doar cand l-am scapat mai tare(pe ceva mai SOLID), mi s-a inchis. Daca dai cu un Samsung pe jos(si este echipat cu Gorilla glass), atunci nu se zgarie decat pe plasticul ala. daca dai cu un Iphone pe jos cu el, poti sa-l arunci la gunoi ca ti se sparge tot ecranul ala(ti se face bucatele mici de tot, te dai in ele daca vrei sa mai umbli prin meniu) si nu prea mai e bun de..NIMICA!
Mai citeste si tu pe internethappy
Eu ma interesez acum in orasul meu de LG-ul acesta, pentru ca vad ca incep cam toate telefoanele bune sa dispara(am citit ca si HTC EVO 3D era o achizitie super buna, dar din pacate s-au certat astia cu cei de la google si nu mai fabrica).

| MrSonnyist explică (pentru Razvan03Andrei):

Interesant...Dar nustiu.Parca tot catre S plus Si 2x as atrage.Dar nu stiu care sa il aleg.Tu ceai alege?

| Razvan03Andrei a răspuns (pentru MrSonnyist):

Eu personal tot in aceasta dilema am stat..visam telefoanele astea zi si noapte.
Uite ceva ca sa gandesti mai bine:

LG Optimus X2

Pro:
~dual core cu cortex A9 si tegra 2(nVidia)-are 1000 Mhz, dar ajungi usor cu un overclock la 1400 cel multhappy
~"Blitz"(LED FLASH) cu camera de 8 si filmeaza full HD, etc etc.

Contra:
~Ecran TFT sau LCD, am vazut in diferite locuri altfel.
~are 7 Mbps download
~bateria tine mai putin cu cateva ore decat s plus

| Razvan03Andrei a răspuns (pentru Razvan03Andrei):

Samsung Galaxy S Plus

Pro:
~ecranul Super Amoled
~o mai buna durata a bateriei
~14 Mbps download

Contra:
~este single core
~are snapdragon, mai slab decat un Adreno la jocurihappy
~are camera de 5 Megapixeli si nu e atat de buna ca si cealalta a lui LG(am vazut si un test pe gsmarena).

Sincer daca vrei sa ma intrebi ceva direct, spunehappy
Eu nu vreau sa-ti influentez parerea ta, dar eu as merge pe LG, as face orice sa-l gasesc undevahappy
Daca norocul meu face sa nu-l gasesc niciunde..atunci renunt si imi iau un S Plus,ca am vazut ca s-a umplut lumea de ele si in plus de asta, chiar nu are nici un fel de lag la jocuribig grinTotusi, daca nu inchizi toate procesele o sa ai lag garantat, ceea ce-l face pe LG mult mai bun, deoarece la el nu vezi LAG(nu conoaste in procesorul lui asa ceva=) )
Sincer nu stiu ce sa-ti mai zic=)Sunt bune amandoua, dar eu merg pe LG pentru ca are suport mult mai bun de catre producator decat de samsung.Pentru mine Samsung este ultima optiune pentru ca am vazut ce face si sunt plictisit de el.Din specificatii rezulta ca este un telefon bun, dar sa-l vezi pe teren ca nu se descurca el asa de bine pe cat reiese din acele detalii!

17 răspunsuri:
| Razvan03Andrei a răspuns:

Deci.:
Daca vrei sa un telefon bun la jocuri&aplicatii, ia-ti LG-ul
Daca vrei un telefon cu un display mai bunicel, ia-ti Samsung-ul
Daca vrei sa fie mai bun la internet(daca dowloadezi de pe android market si chestii din astea micute, pana in 20 MB, ia-ti LG-ul), daca nu, poti sa-ti iei Samsung-ul pentru ca are cu 7 MB pe secunda internetul,deci este mai bun,dar sa stii ca nu e vreo diferentawinking
Asta depinde si ce downloadezi, ce net ai si in ce zona esti!
In orasul meu, merge internetul foarte OK, dar cand ma duc in orasul unde am bunicii mei, sunt foarte dezamagit..astept "ore-n" tregi dupa elhappyDepinde de reteaua de la care ai internetul si toate cele.=)
Dar sa stii ca atunci cand prind o retea wi-fi, nu-mi trebuie 3 linii, si cu 2 sunt multumit ca zbor pe internet!

P.S. Vin cu un post la chestia cu impacturile de sol

| MrSonnyist explică (pentru Razvan03Andrei):

Ok....asta ma intereseaza.Ca si eu trang mai mult catre LG.Dar cineva mi-a zis ca la prima tranta LG te lasa.Si m-am speriat.Si o chestie tare la Lg este ca poti sa il pui la un televizor.Chestie foarte tare.Te joci ca, consola.In fine.Astept postul cu impacturile si linistit poti sa imi spui si chestii directe.Asta vreau, sa ma influentezihappy.Si ma bucur ca cineva ma ajuta si e la fel de pasionat ca mine.
ps.LG optimus 2x eu cred ca daca e cazul il comand de pe net.Sunt multe siteuri.Sau stau in Cluj-Napoca si este qoickmobile in Iulius Mall.Credca de acolo o sa il iau.Dar mai intai caut pe cineva sa ma lasa sa il butonez putin, sa vad care e treba.Si sper ca tinem legatura.O sa fie primul meu SmartPhone si nu cred ca o sa ma descurc foarte bine.

| Razvan03Andrei a răspuns (pentru MrSonnyist):

Daca e primul tau smartphone, este o chestie buna.
Pentru prima achizitie te-as sfatui la ceva mai moale, dar tinand cont ca a avansat tehlogia foarte mult, o sa stai bina la capitolul "moda".
Totusi am gasit ceva foarte interesant.Mai anume telefonul Motorola ATRIX 4G(uita-te pe gsmarena). Sunt deja dezamagit la cate telefoane pot sa fie cu aceleasi dotari si nu au reclama deloc.
Desigur ca nu poti compara firma Samsung cu LG sau Motorola.
Din experientele mele foarte vagi, Samsung>LG>Motorolahappy
Totusi o sa mai caut pentru ca vad ca si Motorola e ceva bun.Am cautat un drop test pentru LG, dar nimic! Totusi imi pare rau, dar m-am uitat putin la video si am vazut ca deschide putin mai repede hartile la Motorola si au chestii asemanatoare, camera este de 5, in rest e identic!
Vreau sa fac ceva cautari amanuntite si sa ma pun "cu burta pe carte" sa vad care este mai bun.Ma supara totusi ca acum o sa vina vara, si nu o sa am ce face cu el=)
Vara asta vreau sa ma distrez la maximum, nu sa ma joc pe telefon si cel mai probabil o sa mai astept.In 3 luni probabil apare "Samsung Galaxy S4"(zic si eu laughing ), si desigur cei de la Samsung o sa scada cu cel putin 20% pretul de la S PLUS, iar acum este si LG Optimus 4X HD(Lol, asta da telefon-tableta sau ce o fi el), si ala e in jur de 26 milioane, o sa lase mai moale pretul la Lg X2.

Pastram totusi legaturabig grin
Daca nu te intereseaza sa-l achizitionezi asa repede, o sa-ti zic la ce telefon m-am gandit eubig grin

| MrSonnyist explică (pentru Razvan03Andrei):

Ok...pai spune.CAm la sfarsitul verii il iau.Pana atunci strang banii.Da oricum mai mult de 1200 nu pot face rost.Deci ar fi plus sa Lg-ul.Nustiu....A da.Credca nu prea mai este concurenta asa ca ai fundahappysi sa votez nu pot!sadMai incolo!

| Razvan03Andrei a răspuns (pentru MrSonnyist):

Apropo.Cati ani ai tu?

| MrSonnyist explică (pentru Razvan03Andrei):

Am aproape 15.De ce?

| Razvan03Andrei a răspuns (pentru MrSonnyist):

Nu stiu de ce dar aveam o banuiala ca ca 15 anihappy
Multi inaintebig grin
Eu in Iulie implinesc 14 ani.
Waa, ce bine e sa zici cifra de 14laughing

P.S. Am stabilit ca nu mai are rost sa caut alte telefoane care sa fie mai bune decat unul cu tegra 2 sau macar egal.Ma gandesc ca le echipeaza cu tegra 2 si ceva mai slab sau cel putin egal, dar totusi merg pe LGhappy
Pot ele sa raspunda mai bine si mai repede la unele comenzi celelalte, dar este o diferenta intre 3-5 secunde si 1 minuthappy

| MrSonnyist explică (pentru Razvan03Andrei):

laughingOk.Multi inainte si tiehappySi eu tind pe Lg. Optimus X2 sa intrecut pe sine! Asta e suspect! E prea bun la un asa pret.Si s plus e mai popular.Toata lumea are samsung.Deci e destul de greu.Dar totusi cred ca o sa imi iau Lg-ul.Sau S+.rolling on the floor))habar nu am. Oricum.Din astea doua imi iau unu. Daca mai gasesti chestii interesante te rog sa ma anunti aici sau daca vrei iti las adresa de mail si mai vorbim.

| Razvan03Andrei a răspuns (pentru MrSonnyist):

Facem cum vrei tu.
Mi-ar placea sa vorbim si pe yahoo messengerhappy
Poti sa-mi lasi id-ul tau(asta depinde doar de tinehappy )
Good luck!

| MrSonnyist explică (pentru Razvan03Andrei):

Stai linistit.gaseesti pe mrsonnyist@yahoo.com
dar...putem vb si aici. daca mai gasesti noutati anuntama.

| Popescu_Robert_1996 a răspuns:

Ia-ti mai bine s plus pentru ca acest LG fiind primul dual core din lume, e ca un prototip deci are si el bug-urile lui asa ca mergi pe mana lui s plus pentru ca este un upgrade la galaxy s si are performante foarte bune de gaming