| SonicAndrei a întrebat:

Mă ajutați puțin? Mi s-a defectat un stick și nu știu ce să-i fac, calculatorul îl citește și arată 4GB liberi din 8 GB, dar pe el nu văd nimic cu excepția unei iconițe cu el.
https://lh5.googleusercontent.com/......+stick.png
Dacă dau dublu-clic pe ea atunci îmi dă o eroare de RunDLL: „There was a problem starting" și numele e așa: NBFPUMSFKXTBSPORTCBC.ini și „The specified module could not be found.".
E un stick Maxell pe care nu îl folosesc foarte des, dar am grijă de el (folosesc Safe remove harware). Vineri l-a folosit mama pe calculatorul de la servici (care e prost la propriu), care are Windows XP, dar l-am folosit recent și pe XP (pe alt calculator) și nu a pățit nimic; de atunci s-a defectat.
Când l-am pus în calculatorul meu, imediat antivirusul m-a informat că amenințările au fost eliminate cu succes. Am găsit în carantină 2 viruși „severi" chiar cu numele „~~NBFPUMSFKXTBSPORTCBC.ini".
Pot copia lucruri pe stick și să le citească și alt calculator, dar nu am acces la fișierele de dinainte.

Orice variante sunt binevenite (cu excepția formatării pentru că am nevoie de fișierele de pe el). Nu este singurul stick care a pățit ceva, dar acum mi-am dat seama care e motivul defectării lor (calculatorul de la servici).

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

RECUPEREAZA FISIERELE ASCUNSE (de un virus) de pe un stick USB - Foloseste USB Show pe care il descarci de aici http://www.softpedia.com/get/System/Back-Up-and-Recovery/USB-Show.shtml Trebuie doar sa conectezi stick-ul USB la PC, deschide programul, da click pe butonul -> Recovery the hide files, selecteaza unitatea pe care doresti sa o scanezi si click pe butonul OK pentru a incepe procesul de recuperare.Acest program poate fi utilizat si pe hard disk-uri.
Succes!

13 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Vezi ce are cu asta http://www.easeus.com/partition-manager/epm-free.html si formateaza tot cu asta daca ai nepartitionat din stick.

| SonicAndrei explică:

Întrebarea 2: Acum ar fi bine să-l formatez?

| K0sti a răspuns (pentru SonicAndrei):

Ntfs

| SonicAndrei explică (pentru K0sti):

Am citit pe internet că NTFS e mai bun, dar am formatat deja stick-ul cu setările implicite (am dat default și am formatat în Fat32).
Dar în general, e mai bine să setezi default sau să setezi manual tipul (NTFS, Fat32...) și Allocation unit size (de la 2048 bytes la 64 kilobytes)?

| K0sti a răspuns (pentru SonicAndrei):

Ntfs si default la allocation. Daca l-ai format fat il mai formatezi o data ntfs, care e problema?

| SonicAndrei explică (pentru K0sti):

Păi nu e nici una, dar am văzut că ai scris mai sus „Ntfs" și m-am gândit că ai vrut să spui ceva despre asta... (mi s-a întâmplat odată să nu mi se publice tot răspunsul și m-am gândit că și tu ai pățit acum la fel).
Dar care e diferența reală dintre NTFS și Fat32?

| SonicAndrei explică (pentru K0sti):

Oare de ce nu am căutat chiar la Microsoft pe site... deci clar NTFS e mai bun. Totuși, am formatat cu totul default fiindcă un prieten mi-a zis să fac așa, deci să nu schimb pe NTFS fiindcă nu ar fi bine. E adevărată afirmația asta? Eu totuși nu cred, dar așa e default.

| K0sti a răspuns (pentru SonicAndrei):

Ti-am dat sa citesti, ti-am spus sa-l faci NTFS...ce sa-ti mai spun! Daca ai fisiere peste 4 GB trebuie musai NTFS!

| neluL a răspuns (pentru SonicAndrei):

Observ ca deja ai rezolvat! Ciao! wave

| SonicAndrei explică (pentru K0sti):

OK. Mersi de răspuns.

| K0sti a răspuns (pentru SonicAndrei):

Pentru putin!