| misskitty a întrebat:

Ma intereseaza sa aflu ce este linuxul.stiu ca e un program pentru calculator, am citit si pe wikipedia dar as vrea o explicatie pe intelesul meu.adica cu ce e diferit de windows, ce face in plus, chestii din astea.multumesc

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

Daca pui intrebarea asta atunci pentru tine avand in vedere ca esti la inceput de drum in ale calculatoarelor chiar nu e cu nimic diferit fundamental.
Ambele windows si linux sunt sisteme de operare. Ca si diferenta pentru tine este ca nu toate jocurile merg pe linux, dar linux-ul vine cu mult mai multe facilitati net superioare in cazul serverelor (cred ca partea asta nu te intereseaza inca).
Daca nu esti decis ce vrei sa ai instalat atunci iti dau un sfat:
daca incepe sa iti placa calculatoarele incearca sa le intelegi pe amandoua (fa-ti un dual boot cu ambele sisteme de operare sau instaleaza windows si in windows fa-ti o masina virtuala cu o versiune de linux).

Pe http://www.tutorialepc.ro gasesti si alte tutoriale despre calculatoare

4 răspunsuri:
| goodkat a răspuns:

Linux e tot un sistem de operare dar e o distributie, adica format din mai multe software, o distributie linux ii gratis/windowsul il cumperi, linux mai securizat/windows mai expus la atacuri si multe altele.

| cornel2121 a răspuns:

Sunt mai multe sisteme de operare Linux, majoritatea sunt pentru servere:
Ubuntu
Fedora
Mint
OpenSUSE
Mandriva
Debian
Sabayon
PCLinuxOS
Arch
Slackware
Gentoo
Debian
Ubuntu
CentOS
Fedora
Gentoo
Mandriva
OpenSUSE
Slackware

| goodkat a răspuns:

Merg si jocuri pe ele, sunt emulatoare big grin

| Alex a răspuns:

Nu e program pentru calculator. Linux e un sistem de operare, ca si Windows. Linux e gratuit, dar Windows nu e gratuit. Si asta inseamna ca Windows e mai bun decat Linux. Linux are grafica diferita de Windows. Linux nu cere mult la calculator ca sa functioneze. Dar Windows Vista si 7 cere mult la calculator ca sa functioneze. Sisteme de operare de la Windows sunt cele mai populare, dar cele de la Linux nu sunt atat de populare.