| Denis_Denis_1998 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva va rog:
Am un laptop Fujitsu Ah512 si vreau sa-mi cumpar un i3 370m 2.4 ghz si am un Celeron b830 1.8 ghz 4 GB ram si Intel HD graphics 64 mb pot sa imi schimb procesorul, adica sa-l scot pe cel vechi celeron si sa mi-l pun pe i3? Va rog sa-mi spuneti. Dau Funda celui cu raspunsul corect

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Iti spun 100% ca nu va merge.

Exista anumite modele de laptop, unde procesorul nici macar nu se poate scoate din socket, fiindca e "sudat" (cositorit) acolo. Si nu se complica nimeni sa incerce ceva, fara sa iti ceara bani cu care iti poti cumpara un laptop mai bun decat ce ai tu.

Am PRESUPUS ca NU e sudat, dar ar trebui sa intrebi asta intr-un service, cum ti-am spus. Exista o mica probabilitate sa fie.

Apoi, ca numar de pini, cele 2 sunt identice, au ambele 988 pini, insa nu sunt compatibile la nivel logic, pe intelesul tau.
Nu va porni i3-ul odata bagat in acel socket mai nou.

Si nu in ultimul rand, chiar daca ai cumpara un alt i3 din generatia Sandy Bridge, ti se va arde ceva, pentru ca racirea laptopului e slaba pentru un i3.

De aceea am zis ca DACA se poate scoate actualul (asta intrebi la un service, si sa nu iti cada fata cand iti vor spune si un pret), singura solutie e sa cumperi un B970 sau B980.
Adica sari de la 1. 8GHz la 2.4 GHz, ca in rest e cam acelasi lucru.

Acestea 2 au si grafica integrata... putin mai buna decat ai tu acum.

10 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

NU se poate.

i3 e din 2010 si are socket-ul PGA988A (aka socket G1)

iar Celeronul tau e din 2012 si are socket-ul FCPGA988 (aka socket G2)

Aici gasesti procesoarele compatibile cu socketul G2, iar i3-370M nu e printre ele, deoarece NU face parte din generatia Sandy Bridge...
http://www.cpu-world.com/Sockets/Socket%20G2%20(rPGA988B).html

Daca chiar vrei sa il schimbi cu ceva, mergi la un service sa-ti spuna daca se baga la asa ceva, si daca da, alege din lista aceea un Pentium B980 sau B970.

i3 nu va merge oricum, deoarece se incalzeste mult mai tare si sistemul de racire dintr-un asemenea laptop e foarte slab.

Eu nici macar cu B980 nu as avea curaj sa risc.

| Denis_Denis_1998 explică (pentru NLS):

Inseamna ca degeaba l-am cumparat crying si daca incerc voi avea riscuri sau ceva se va arde laptopu sau ce? Te rog ajuta-ma ca nu, am dat bani pe i3 degeaba

| Denis_Denis_1998 explică (pentru NLS):

Si daca imi iau b980 si mil schimb singur ca la mine laptopu usor se desface nu baie va arde nimic doar o sal aprind si va fi pentium? Daca da mersi iti dau Funda ca m-ai ajutat oricum i3 370m e mai slab ca pentium b980 ca i3 ala nu e de jucat ca e M dar totusi am vrut sa mi-l schimb sa pot juca mai bine GTA 5 ca cu celeron imi merge maxim 20 FPS pe sefari low si de asta

| NLS a răspuns (pentru Denis_Denis_1998):

Prima data intreaba intr-un service daca se poate schimba.
Altfel te alegi cu 2 procesoare aiurea.

Apoi, ii lasi pe ei sa ti-l schimbe, sau cauti un prieten/ruda/vecin care a mai desfacut. Nu e la fel de usor ca intr-un PC.
De desfacut-aproape, insa de pus la loc NU.
Si e pacat sa ramai de tot fara jucarie.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i3-370M-vs-Intel-Celeron-B830

Uite si aici dovada ca nu merge i3 370M pe ce ai tu.
Mergi pana jos unde vezi Summary
Tu pe Celeron ai rPGA 988B, dupa cum vezi acolo.
Iar i3 370M e compatibil doar cu rPGA 988A si cu BGA 1288

*********************************************
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-B980-vs-Intel-Core-i3-370M

Notele finale sunt aiurea, nu te lua dupa asta.
(5.3 la B980 si 5.6 la B830 )
Urmareste insa specificatiile, comparand B980 cu i3 370M

Eu zic ca merita, daca se poate schimba al tau, insa nu montat de catre tine.

| Denis_Denis_1998 explică (pentru NLS):

Hei am 2 intrebari vad ca te pricepi foarte bine in pc-uri 1. Daca imi iau pasta termica imi va merge mai bine gta 5 cu celeron b830 ca stiut cum sa plasez pasta am incercat la un prieten 2. Jucam samp si am pierdut bani in joc si am tras vreo 5 pumni la hard disk dar nu am stiut ca e acolo si mi s-a oprit jocul si se auzea un zgomot de la hdd pot sa-l repar ca, de cate am inteles este un fel de ac acolo care sta pe disc si nu da voie sa se invarta oare o sa-l pot repara sau sa-l arunc e un HDD 500 GB si nu vreau sa-l arunc ca sunt scumpe hdd si ssd deci pot sa incerc sa iau acul de pe disc sau zi tu ce sa fac

| NLS a răspuns (pentru Denis_Denis_1998):

Nu va merge mai bine, insa va fi mai rece daca pui o pasta termica buna.
(Arctic MX-2 sau MX-4 sunt relativ ieftine si foarte bune...
Sau Thermal Grizzly Kryonaut, dar e scumpa, si nu raceste cu mult mai bine incat sa merite diferenta)

Atentie, sa nu pui prea multa, caz in care se va incalzi mai tare si va merge mai rau.
Gasesti pe net cum se aplica pasta pe un procesor.
https://www.youtube.com/watch?v=123Ls9svoqQ
Stratul trebuie sa fie subtire (dar sa existe peste tot pasta, si sa fie acoperita o suprafata cat mai mare), iar bulele de aer trebuie evitate.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Un HDD defect nu mai merita reparat. De multe ori e imposibil, depinde daca are defect mecanic sau logic...
Si in nici un caz nu o poti face tu.
Eu mi-am stricat unul de 1000G dintr-o neatentie, in 2010
(am introdus aparatoarea de plastic in locasul DVD-ului (care nu mai era acolo), in timp ce era pornit. )

| Denis_Denis_1998 explică (pentru NLS):

Ok mersi mult sper sa ma ajute macar pasta termica

| NLS a răspuns (pentru Denis_Denis_1998):

Iti spun 100% ca nu va merge.

Exista anumite modele de laptop, unde procesorul nici macar nu se poate scoate din socket, fiindca e "sudat" (cositorit) acolo. Si nu se complica nimeni sa incerce ceva, fara sa iti ceara bani cu care iti poti cumpara un laptop mai bun decat ce ai tu.

Am PRESUPUS ca NU e sudat, dar ar trebui sa intrebi asta intr-un service, cum ti-am spus. Exista o mica probabilitate sa fie.

Apoi, ca numar de pini, cele 2 sunt identice, au ambele 988 pini, insa nu sunt compatibile la nivel logic, pe intelesul tau.
Nu va porni i3-ul odata bagat in acel socket mai nou.

Si nu in ultimul rand, chiar daca ai cumpara un alt i3 din generatia Sandy Bridge, ti se va arde ceva, pentru ca racirea laptopului e slaba pentru un i3.

De aceea am zis ca DACA se poate scoate actualul (asta intrebi la un service, si sa nu iti cada fata cand iti vor spune si un pret), singura solutie e sa cumperi un B970 sau B980.
Adica sari de la 1. 8GHz la 2.4 GHz, ca in rest e cam acelasi lucru.

Acestea 2 au si grafica integrata... putin mai buna decat ai tu acum.

| Ssssmokin a răspuns:

Din cate stiu sunt putine laptop-uri care te lasa sa schimbi procesorul. Posibil sa il poti schimba, insa este foarte greu. Poate intr-un atelier unde are uneltele necesare.