| PrincessConsuela a întrebat:

Mai se fabrica filme pentru aparate foto?

13 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Sunt pe cale de disparitie deoarece erau scumpe,usor de stricat,voalat,zgariat,pierdut. Apoi mai era problema developari unde te toca de bani centrele de foto,apoi pozele erau scumpe,etc. Aparitia ap foto digitale a grabit disparitia lor, sporadic vei gasi filme, insa centrele unde se prelucreaza mai greu deoarece au migrat in masa la foto digitalizare.Asigurate ca filmul NU este expirat, incarca-l in aparat la intuneric absolut aproape pe bajbaite astfel voalezi filmul.Asigurate ca ai si un centru unde sa al prelucrezi dupa ce faci pozele. pozele facute sunt incerte la lumina slaba,trebuie blitz, expunerea setata dupa sensibilitatea DIN a filmului, deci grija mare se poate ca entuziasmul sa se dovedeasca o investitie intr-un mare esec daca te grabesti.si momentele pozate sunt definitiv pierdute.La fel cind scoti filmul poti distruge filmul prin voalare(expunere accidentala la iluminare necontrolata) deci tot la intuneric al scoti si al pui in cutia speciala a lui pentru al duce la centru.Succes

| PrincessConsuela explică:

Am un Zenit pentru care vreau film de ceva vreme, am cautat online si nu gasesc, si in orasl asta nu cred ca am sanse.crying

| Urzi23 a răspuns (pentru PrincessConsuela):

Du-te la un centru foto si gasesti filme dar vezi ce sensibilitate alegi ia un asa 100 Este zenit TTL?

| PrincessConsuela explică:

Nu stiu ce fel de Zenit ethinking E foarte vechi si nu se mai vede mare lucru pe el. Pana nu mi0a zis cineva eu nu am stiut ce firma elaughing

| PrincessConsuela explică:

Multumesc mult tuturor celoc ce m-au ajutat cu sfaturi si cu ce au putut. Am gasit film la 15 lei:*

| RA94 a răspuns:

Nu se mai folosesc din cauza aparatelor digitale care le-au inlocuit pe cele clasice

| Biiba a răspuns:

Da se mai fabrica dar depinde acum si pentru ce aparat ai nevoie. Sper ca te-am ajutat.Plz fundita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Gasesti orice fel de film pentru aparatele foto. Sunt fotografi profesionisti care le folosesc datorita calitatii mai mare a pozelor.

| Lowly a răspuns:

Da

| ʌɲɗɾєɱʌɾɣ a răspuns:

Da ar trebui sa mai existe. (de fapt daca nu ma insel am vazut de curand). Multa bafta! (poate gasesti totusi!)

| mirel1111 a răspuns:

Asdf

| mirel1111 a răspuns:

Nu cred dar sti de unde pot copia versuri la la band

| adriancurelea a răspuns:

Bună întrebare!
probabil că da, dar nu ştiu exact.
am să mă interesez!