| Bilii a întrebat:

Merita sa imi iau i5 12600kf in 2024? Nu prea am buget si vreau sa stiu daca cu un rtx 4060 ti duce orice joc in 60fps? Ps. La specificatii vad ca scrie memorie ram 3200mhz, 3600mhz nu merge?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Merge.

| NLS a răspuns:

Merge si cu RAM de 3600MHz (MT/s), trebuie doar sa activezi profilul XMP in BIOS
(La AMD, functia se numeste XMP, DOCP, EOCP sau EXPO, in functie de producatorul placii de baza sau generatie).

Ce buget ai, si ce planuiesti sa cumperi? (doar anumite piese, sau toata unitatea?)

Trebuie sa tii cont ca in rezolutie FullHD, jocurile folosesc mai mult procesorul, si mai putin placa video.
Ca sa nu ai bottleneck la procesor, acesta trebuie sa fie destul de puternic.

Pentru a fi resursele folosite uniform, ar trebui ca procesorul sa fie un 12600K - 13600K de exemplu.
Sau 7600X (cu RAM DDR5)
sau 5700X, 5800X, 5800X3D (RAM DDR4) din tabara AMD.

Asa cum ai gandit tu e valabil (si indicat) doar pentru rezolutii mai mari de FullHD.

| Bilii explică (pentru NLS):

Vreau sa cumpar un pc pe piese. Rtx 4060 ti, i5-12600kf, 16gb ram ddr4 3600mhz, sursa 650w, ssd m.2 1tb, o placa de baza ieftina si o carcasa la 200lei. De pe pcgarage totul in afara de placa video pe care o iau de pe olx mai ieftina.

| NLS a răspuns (pentru Bilii):

Dupa cum ai inceput cu sursa in intrebarea cealalta, plus "placa de baza ieftina", am impresia ca o sa iasa exact ce nu trebuie.
Pune macar linkurile tuturor pieselor aici.
La sursa ti-am raspuns deja, acel MSI e ce trebuie pentru procesoare din astea.

| NLS a răspuns (pentru Bilii):

SSD-ul NV2 ales de tine are doar 320 TB TBW
Pune Lexar-ul acesta, si ai 500 TBW. Viteza de scriere e de asemenea mai mare.

https://www.pcgarage.ro/ssd/lexar/nm620-1tb-pci-express-30-x4-m2-2280/

Eu as pune un SSD de doar 512 GB, astfel mai raman pentru placa de baza.
https://www.pcgarage.ro/ssd/lexar/nm620-512gb-pci-express-30-x4-m2-2280/

Placa de baza trebuie schimbata cu una cu chipset superior.
H610 e pentru i3-uri, ii lipsesc o multime de functii, si are VRM-ul construit anapoda.

Nici asta nu e deloc wow, dar e putin mai potrivita pentru 12600K

https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/b760m-h-ddr4/

Coolerul e ok. In specificatii nu apare socketul 1700, dar ar trebui sa mearga, pentru ca cineva in comentarii spunea ca il foloseste pe un procesor din seria 13xx.

La RAM pune CL16
https://www.pcgarage.ro/......annel-kit/

sau macar CL17, sunt doar 11 RON in plus
https://www.pcgarage.ro/......annel-kit/

Carcasa e foarte potrivita, o alta varianta ar fi Segotep Axe 5 Black, mai ieftina, dar nu specifica daca vine cu ventilatoare incluse sau nu.

| Bilii explică (pentru NLS):

Mi-ar c-am trebui ssd de 1tb ca hdd nu mai iau deocamdata.
+ ce functii lipsesc de la placa de baza? eu nu vrea sa dau overclock. daca porneste pc-ul si merge totul bine, aia e.
dar eu ma joc pe 1080p. ca nu am 2k

| NLS a răspuns (pentru Bilii):

Chipsetul H610 nu suporta M.2 cu PCI 4.0, va merge la viteze de 3.0, dar acesta nu e un motiv sa nu pui SSD-ul recomandat de mine, pentru TBW.

H610 nu are VRM-ul construit solid, pentru procesoare mai puternice.
Dar daca nu faci OC si nu il soliciti la maxim, plus o sursa de calitate, s-ar putea sa fie bine.

Un alt aspect, dar aici te salveaza procesorul, pentru ca are 20 lane-uri PCIe: H610 nu vine cu lane-uri PCIex 4.0...deloc.
Asa ca daca procesorul ar fi avut doar 16 lane-uri (din fericire acesta are 20) nu ai fi putut folosi si SSD-ul M.2.
SAU il puteai folosi, dar placa video ti-ar functiona doar la jumatate din capacitate, pe 8 lane-uri, in loc de 16 (4 fiind necesare pentru SSD).

Si da, acum am vazut ca H610 suporta doar RAM de 3200 (tiganii din acestea nu se intampla la AMD, acolo pot pune RAM de 3600 pe cel mai slab chipset).
Procesorul poate lucra fara probleme si cu RAM de 4000, prin activarea profilului XMP, dar limita impusa de placa de baza e fixa, nu se trece peste ea.
Poti incerca cu RAM de 3600, ar trebui sa functioneze, dar va merge la maxim 3200 cand activezi profilul XMP, nu la 3600.

Fara profil XMP activat va merge la 2133MHz (standardul Intel pentru DDR4).

Culmea e ca si acel B760 gasit de mine tot RAM de 3200 suporta, asa ca poti ramane la placa aleasa de tine, daca viteza SSD-ului nu e importanta.

| bogdyZ a răspuns:

E forta procesorul cam toata lumea isi ia i5 12400f 12600 etc procesoare ce se bat cu i7 a 12 a generatie deci e bomba nucleara