| Vasile_Bogdan_1998 a întrebat:

Mi am cumpărat un aparat FOTO DSLR mai exact un Nikon D3200, și cred că obiectul un NIKKOR 18-55mm, nu este compatibil, deoarece de vede așa neclar și prin vizor si prin, ecran! Ce sa fac?!? Credeți că poate să nu fie compatibil?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Cred că nu ai desfăcut obiectivul (dacă e varianta VR II).
Sau nu ai reglat dioptriile la ocular.
PS. Exclus să nu fie compatibil. Am și eu acel obiectiv (vr 2); am avut și VR 1. Ambele au mers OK pe D3200, D5100, D50. Cum mama naibii să nu fie compatibile dacă sunt făcute pentru aparatele aceleiași firme?!?

| Vasile_Bogdan_1998 explică (pentru mihai69):

Ce anume sa desfac?

| Vasile_Bogdan_1998 explică (pentru mihai69):

Cred ca nu e compatibil

| Vasile_Bogdan_1998 explică (pentru mihai69):

Dar tot asa se vede neclar

| mihai69 a răspuns (pentru Vasile_Bogdan_1998):

Copile, crede-mă! E compatibil! Ai citit manualul de utilizare? Obiectivul are o poziție așa-numită de transport, care e mult scurtată față de modul normal de lucru. E blocat în acea poziție cu un buton aflat pe centrul inelului de zoom. Apeși pe el și rotești - obiectivul poate fi folosit.
De asemenea, ocularul are chiar lângă el o mică rotiță - o miști (după ce faci clarul pe un obiect depărtat cu contrast bun - ascultă confirmarea sonoră a focalizării corecte) până vezi clar.
Nu uita nici să verifici că obiectivul e setat pe autofocus (nu pe manual!). Are un switch pe corpul lui.

| mihai69 a răspuns (pentru Vasile_Bogdan_1998):

Revin, pentru că am aflat întâmplător că e posibil să fie totuși o problemă de incompatibilitate: acel obiectiv se pare că e făcut pentru aparatele D3300 și nu se „împerechează" bine cu 3200. Mergi la magazinul de unde l-ai luat (sau sună firma care ți l-a trimis acasă dacă l-ai luat online) să rezolve problema.
Oricum, dacă citeai toate hârtiile cu care a venit aparatul și obiectivul, ai fi găsit și singur informația asta și o rezolvai de mai mult timp.