| crackster a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop ce are 6GB RAM, dar cand verific in windows, imi scrie: 6BG (2.91 GB usable). Cum pot rezolva problema?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Andutu21 a răspuns:

Instaleaza windows pe 64 biti al tau este pe 32 biti

| Alexutz_Alex_1994 a răspuns (pentru Andutu21):

Da asa este la fel s-a intamplat si la mine doar ca in loc de 6 GB aveam 4

| vitali2002 a răspuns (pentru Alexutz_Alex_1994):

Uite la system config la bot nai intrat nai bifat nimic?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de un sistem de operare pe 64 biti

| Me2 a răspuns:

Tu marele expert in IT care dai raspunsuri banale la toti, nu stii ca windows pe 32 bit nu vede mai mult de 3gb ram, si trebuie instalat cel cu 64 bit?
Vai, am vazut un raspuns de al tau care recomanda o sursa delux de 450w unui om care vroia sa faca crossfire cu ati hd 7950 ...nici nu le poti conecta la sursa

| LiviuAlexoiu a răspuns:

Start>run>msconfig>boot>advanced options>maximum memory>debifeaza casuta

| akaSHObby a răspuns:

Poate doar 3GB suporta leptopul...si eu am 4GB si imi arata tot 2.91

si mai e o varianta poate tia luat placa video din rami sa fie mai mare...dar nu cred ca tia luat 3GB