| erny a întrebat:

Mi-am cumparat un netbook acer aspire one cu windows 7 starter. ce se intampla daca imi reformatez netbook-ul si imi instalez un windows xp? imi trebuie drivere la camera, sunet, etc?

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Ai face o tampenie. Ai licenta de Windows pe care o lasi pe apa sambetei doar ca pentru. tine exista doar XP. E un lucru complet pueril! Si eu detin un netbook Acer aspire one a0532h si l-am lasat asa. Evident ca am mai sters din pachetul inutil de programe cu care venea si il incetinea foarte mult(inclusiv antivirusul si un program de backup online). Iti recomand sa instalezi un antivirus gen Microsoft Security Essentials sau Avira. Oricum decat McAfee(ca banuiesc ca asta il ai acum instalat), care consuma la greu procesorul + ca face parte din categoria antivirusilor cu cele mai multe alarme false.
Cum ai de gand sa instalezi XP-ul oricum?
1. Ori faci rost de o unitate optica dvd externa
2. Ori inveti sa instalezi XP de pe "stick", dar nu e chiar usor de facut asta pentru cei care stiu doar messenger, hi5, TPU, si youtube. Daca vrei aceasta a 2-a varianta atunci Google it! N-am cum sa-ti scriu aici, n-ai rezista sa citesti totul pe aceasta pagina.

Iti recomand oricum sa lasi 7. Netbook-ul e facut sa suporte Windows 7. XP-ul cu toate ca e mai "usor"(dar mai vechi) n-o sa-ti aduca decat confort psihic, performanta mai mare nu! Daca vrei doar messenger, browsing, social networking, ceva office si muzica&filme(fara hd. mkv) atunci n-are rost sa scapi de 7.
Inainte de a te gandi macar cum ar fi sa-ti instalezi XP uita-te pe site-ul producatorului daca ofera drivere oficiale pentru. Windows XP.
In momentul de fata Windows 7 se "misca" prea decent pe netbook-ul meu, de exemplu. De cand apas butonul de pornire pana cand apare desktop-ul dureaza 35-40 secunde cu toate aplicatiile incarcate(antivirus, si altele de la Acer). Nu faci nicio treaba daca schimbi Windows! Nu vei simti nicio diferenta majora! Daca pui pe XP programele de la Acer(toate care sunt) + un antivirus ca McAfee atunci vei avea acelasi feeling ca-n 7(cum ti s-o parea acum)!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum pot sa schimb si eu limba din germana in romana sau engleza am un laptop Acer si are windows 7 starter licentiat si nu stiu cum sa schimb limba si nu pot nici sa introduc cd ca laptopu e de ala mic fara cd care stie il rog sa ma ajute. mersi mult!

| theangels97 a răspuns:

Am pus eu windows xp si merge foarte bine dar am o problema cu driverul la wifi