| anonim_4396 a întrebat:

Mie la specificati placa de baza, imi scrie Expansion / Connectivity
Slots - 1 x PCI Express x16 slot
- 1 x PCI Express x1 slot
- 2 x PCI slots

Vreau sa inteleg ca primul 1x PCI Express x16 slot, este pentru placa video? si daca da, ce fel de PCI Express x16, ca peste tot gasesc placii video PCI Express 2.0 x16 sau 2.1, 3.0 x16... ceva pareri, idei?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Slotul de expansiune express X16 la tine este Pci E X16 v1, dar poți monta și plăci video Pci e v2, v2.1, cu mențiunea că placa video va suferii downgrade la lătimea de bandă de transfer al magistralei v1, deci nu va lucra la capacitat maxima din cauza magistralei plăcii de bază. Oricum downgrade-ul ăsta nu se va simții numai în cazul în care e vorba de o placă video profesională.
Succes

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Am luat placa video v2.1 si am montato, merge bine, tin sa spun ca este de 2 gb, iar rezolutia care o ofera este buna, insa vorba ta, poate mergea mai mult. Mersi

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru puțin.Probabil ca deții o placă video de consum(gaming, etc) nu una pofesioală Quadro sau Fire pro(alea ce cost cât un sistem de gaming profi) și de asta nu se vede diferența așa mare, dar s-ar putea să se simpta un pic în randări, dar dacă e gaming station e super.