| alixD a întrebat:

Neata TPU! Am o problema cu calculatorul si cred ca este din cauza unui program Cheat Engine.As vrea sa stiu mai multe despre el daca se poate sa ma ajutati va rog, ce poate face acest program? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Meheツ a răspuns:

Acest program e un Hex editor mai evoluat. nu face nimic in afara sa scaneze proprietatiile data ale unui proces de exemplu.exe si sa le modifice (atata cat si programatorul stie sa le modifice). este practic un editor de procese pentru scurta durata.
ii spune cheat engine deoarece daca rulezi un joc client-side actionand datele respective din el poti sa le modifici astfel incat tie iti apare altceva decat ceea ce este cu adevarat.

Cheat engine este inofensiv pentru calculator este asemeni unui Word pentru procese.
Asemeni unui Word (asemanarea consta in faptul ca poti sa si creezei si salvezi ceva) poti face trainere cu el pentru diferite jocuri, si se bazeaza pentru asta pe procedeul numit "injectare de cod".