| anonim_4396 a întrebat:

Niste site-uri mobile only de ultima ora (interes general yahoo youtube gmail yahoo mail stiri ziare online hi-tech it and c etc),sa fie pe platforma JAVA,adica sa nu fie optimizate doar pentru ios sau adroid, merci, funda cele mai multe si mai bune!

4 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Siteuri pe platforma java? Ce limbi straine vorbesti tu acolo.

In fine, ia-ti opera mobile, acestia iti fac un proxy intre serverul lor si siteul respectiv astfel incat iti "refac" siteul in asa fel incat sa se potriveasca pe deviceul tau.

| anonim_4396 explică (pentru Seby90):

Nu stiu ce limbi straini vorbesti tu acolo dar exista platformele jar jad java adroid ios etc, nu am adoirid si nici ios, deci java, si esti pe langa subiect, siteuri gen m.youtube.com sau m.facebook.com sau m.cimrtime.ro la asta am refer.......si niciun opera nu optimizeaza, ori e optimizat site-ul ori bafta se vede nasol cu erori.

| Seby90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii, te contrazici si nu stii ce ceri. Practic ceea ce ceri tu sunt siteuri CARE RESPECTA STANDARDUL IMPUS DE W3C PENTRU MOBILE. Multi nu reusesc sau nu vori sa optimizeze si mobile m..com

Siteurile nu sunt scrise in limbaj java, jar, sau ce mai bolboresesti tu acolo. Ele sunt scrise strict in html cu elemente de design impuse prin css iar scripturile sunt adaugate din.js (javaSCRIPTS) dar nu platforma java.

Esti confuz, te rog informeaza-te inainte sa sari si sa acuzi happy. Nu traiesti in jungla.

| Seby90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca fapt divers, sa vezi ca nu vorbesc degeaba:
Si mai important este sa iti ofer dovada, nu?
http://business.opera.com/press/faq/ Penultimul paragraf.

What is the advantage of using Opera Turbo on mobile?
Opera Turbo is a server proxy which compresses content before it is downloaded to the phone. For users who do not have a flat-rate data plan, this can mean significant cost savings. This is also a big advantage for network operators.