| Acidacetilsalicilic a întrebat:

Noi avem acasa un Compaq si are Windows 95 dar merge greu. Daca va pricepeti imi spuneti cum sa instalez Windows 8 ca am auzit ca e bun?

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

După mine ultima creație Microsoft(wingoz 7 mobile edition) e praf.Nici nu s-a lansat oficial încă și are o grămadă de încompatibilități hardware, plus că are porcăria aia de Metro, care îți tine ramul plin că nu poți închide aplicațiile deschie din aceasta.Și ce te face să crezi că dacă ai Windows 95 pe acel compaq Windows 8 va rula bine?
Pentru Windows 8 trebuie hardware de cel puțin 2 Gb un procesor dual core și o placă video de minim 128 Mb.La fel ca la Windows 7, asta ca să poți folosi calculatorul nu numai să te uiți la windows cât îi de frumos și când vrei să deschizi o aplicație acesta să crape sau să sfârșească cu un veritabil blue screen.
Am nevoie să îmi spui ce configurație ai la calculator, ca să știu ce să îți recomand. Ceva îmi spune că e vorba de un Pc vechi, pe care poate windows xp va rula cum va rula sau dacă nu e dotat cu mult ram, o distribuție de linux, că linux-ul nu necesită hardware puternic pentru a funcționa, plus că se mișcă și lucrează suprior windows-ului.Defapt calculatorul va funcționa mult mai bine cu orice altceva în afară de windows.Succes

| laptopnews a răspuns:

Windows 8 va fi lansat oficial pe 26 octombrie! - http://laptopnews.ro/windows-8-se-va-lansa-pe-26-octombrie.html
Probabil merge greu din cauza confoguratiei si nu a sistemului de operare! :)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Spune-ne ce denumire are procesorul, placa de bază, placa video, etc. şi câţi rami are, ce hard are,...

Dacă nu şti, atunci instalează EVEREST Ultimate Edition sau Aida32, rulezi programul şi îţi arată ce configuraţie ai...

În funcţie de aceasta, putem să vedem dacă se poate instala Windows 7 sau 8!

| Acidacetilsalicilic explică (pentru bursuc001):

Nu ma prea pricep dar pe tastatura si pe monitor scrie Compaq, pe calculator nu mai scrie nimic ca cred ca e cam vechi.

| bursuc001 a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Întreabă părinţii de când e cumpărat/fabricat : dacă este modelul antic, atunci NU vei putea pune nici xp - aşa cum spunea şi K0sti.

| K0sti a răspuns:

Pe calculatorul ala nu vei putea pune nici XP, dar windows 8. De ce crezi ca are win 95 pe el? Mai e pana apare oficial windows 8.

| WhatheWow a răspuns:

Hai c-am ris cu lacrimi!

| dracu14 a răspuns:

Zi ce procesor si cati rami are pentru ca windowsurile au si ele niste cerinte minime de sistem...

| WindowsIT a răspuns:

In primul rand ce procesor are si ce memorie RAM are