| Adrianadiafg a întrebat:

Notebook / Laptop HP Gaming 15.6" Pavilion 15-bc410nq, FHD, Procesor Intel® Core™ i5-8300H (8M Cache, up to 4.00 GHz), 8GB DDR4, 1TB, GeForce GTX 1050 Ti 4GB, FreeDos, Shadow Black
Sau
Notebook / Laptop Lenovo Gaming 15.6" Legion Y530, FHD IPS 144Hz, Procesor Intel® Core™ i5-8300H (8M Cache, up to 4.00 GHz), 8GB DDR4, 512GB SSD, GeForce GTX 1050 Ti 4GB, FreeDos, Black

Care credeti ca merita cumparat. Ținând cont că cel de la Lenovo este cu 700lei mai scump.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Avand in vedere ca din ce ai dat tu, doar specificatii, sunt similare, mergi pe HP; diferenta fiind de 700 ron, HP-ul are slot M2. https://bit.ly/2DPNiiK
Poti sa-i pui usor un SSD M2 https://bit.ly/2BAaq3y de 550 ron sau chiar 450 ron si ramai cu diferenta. Acum, daca ai alte specificatii, gen ramii sa fie la viteze diferite, fiecare laptop sa aiba o baterie diferita, sau tii tu la forma sau brand, e alta idee. Daca ai nevoie de ajutor in achizitionarea modelului lasa-mi mesaj si te ajut cu sfaturi, idei.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Acela are un Ssd de 512gb, si ecran la 144hz.
Diferența de preț e pe deplin justificata.
Daca îl vrei pentru jocuri sau editare video, și ai banii deja, mergi pe al doilea.
Cei 144hz te ajuta doar în cazul anumitor jocuri, căci în cele cu grafica pretențioasă nu vei scoate mai mult de 60-70 fps.
Deci depinde ce vrei sa joci.

| gelu1970 a răspuns:

Lenovo mie nu imi plac.
Chit că are ssd
In plus spui ca e diferența de 700 lei.
Alege HP.

| flixbuster a răspuns:

Singura diferenta vizibila este ca Lenovo are SSD 512GB iar HP are HDD 1TB. In rest par acelasi lucru.

Daca iei HP-ul si ii mai pui un SSD de 512GB (preturile incep de pe la 350 lei) o sa ai si SSD pentru rapiditate si HDD pentru storage si tot iesi cu 350 lei mai putin decat cu Lenovo-ul.