| elcosmin a întrebat:

Nu mai porneste PC-ul. Adică porneste dar pe monitor nu arata nimic. I-am reinstalat windows-ul si a mers, dar cand l-am oprit, oprit a ramas. De la ce poate fi?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sursa, cand pornesti calculatorul se aprinde vreun led ceva? Se aud ventilatoarele? Daca nu se aude nimic inseamna ca este sursa dusă, si trebuie inlocuită. Doar la servis se poate remedia defectiunea, trebuie sa i ei legatura cu un servis si sa trimiti un curier cu unitatea sa o ducă la ei.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1. Ai verificat placutele de RAM? In unele cazuri, cand placutele nu (mai) sunt recunoscute sau cand nu functioneaza, nu ai deloc imagine pe ecran (alteori ai freeze sau erori).
2. nu emite niste bipuri sonore?
3. testeaza pentru siguranta si monitorul (cu un laptop).
4.1 incearca alt cablu pentru semnal, sau alta iesire a placii video.
4.2 daca ai placa video integrata, incearca sa treci pe ea

| cfrtobias a răspuns:

Pai ai negru pe monitor? sau stand by?

| NiculaiMarianTraian a răspuns:

Pai incearca sa inlocuiesti prima oara sursa, daca nu va porni dupa reinlocuirea sursei va trebui sa scoti fiecare componenta, sa o pui pe rand si sa vezi care e cea problema