| theodora_2847 a întrebat:

Oameni buni, ce ma fac daca vreau sa-mi instalez un Windows nou la laptop, dar nu mai gasesc CD-ul de la el, cel de instalare a laptopului? ( e vorba de DELL INSIPIRON 1501).

Ce ma fac in cazul asta? Se poate instala windows si fara CD-ul ala, poate fi descarcat de undeva?

Ptr ca sunt sigura ca nu-l mai gasesc! (au fost niste rude pe la noi de 1 mai si i-am lasat pe copii ( foarte rai si stricatori) sa se joace in camera mea ca sa nu-i strice mamei alte alea prin casa. banuiesc ca l-au frant in 2 si l-au ascuns sau l-au furat pur si simplu straight face plus ca mai lipsesc si niste cd-uri si cercei! ) crying

De asemenea le-am pus muzica la acel laptop si l-am gasit inchis... iar dupa plecarea lor am constatat ca nu mai are sunet! Exista vreo solutie sa fie iar ca inainte? straight face

Mentionez ca laptopul nu e conectat la internet, dar am alt calculator in casa care e. Deci pot sa descarc ceva de pe undeva, sa pun pe stick/Cd si sa il folosesc la laptop?

Please HELP!

4 răspunsuri:
| theodora_2847 explică:

Sau daca pot fi cumparate... CD-ul de instalare si cel cu programul de sunet pentru DELL INSIPIRON 1501...sunt dispusa si sa le cumpar.

Numai spuneti-mi de unde (din Bucuresti) si cam cat ar face.

Va multumesc mult!

| theodora_2847 explică:

Iti multumesc mult, dannyell.
Am descarcat ceva, dar ma enerveaza ca se salveaza cu alte nume decat cele de acolo si asta ma deruteaza.

Deci da, de drivere am nevoie. Le descarc pe toate cele recomandate, a vand in vedere ca nu mai am cd-ula la care mi l-a dat cand am cumparat laptopul? Iar apoi pot sa le pun pe un Cd nou (cu Nero) si sa le folosesc la laptop?
pentru ca acum folosesc calc fratelui meu acre e conectat la net, laptopul meu nu este.
sper ca nu te-am zapacit. nu prea ma pricep.

Inca o data, iti multumesc mult!

| dannyell a răspuns:

Chiar daca windows-ul e luat de pe net daca il activezi cu o cheie valabila nu este piratat!

| dannyell a răspuns:

Ai acolo drivere si pentru sunet, placa video.tot, le downloadezi si le instalezi, vezi nu chiar pe toate, vezi ca scrie care e "urgent""recomandate""optional" iale pe alea cu urgent si recomandate,