| anonim_4396 a întrebat:

Orice program care poate fi rulat pe cmputer poate fi rulat si pe un tell cu windows? funda:*

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

NU! Puterea de procesare a unui telefon e net inferioara fata de un PC.E vorba de memorie RAM/Procesor(nuclee/frecventa)/placa video suportata etc.Sunt sigur ca te referi la jocuri asa ca pentru fiecare joc in parte sunt versiuni si pentru tel(asta nu inseamna ca toate! ar fi culmea)
Dar programe utilitare la care nu se cer multe...e greu se le enumar vor merge. thumbs up

P.S. windows-ul pentru tel e diferit mult diferit ca cel pentru PC

| Radu284 a răspuns (pentru stlucian):

Windowsul de pe telefon nu e chiar foarte diferit de cel de pe PC. E acelasi sistem de operare (ma rog, cu mai putine librarii, serviceuri, etc.). Dar e acelasi sistem. Problema este ca procesoarele de pe telefoane sunt ARM, o arhitectura nu tocmai compatibilia cu X86, arhitectura procesoarelor de pe PCuri.

| stlucian a răspuns (pentru Radu284):

Pai tocmai asta e! Cum ar fi sa pui un win 7 pe tel? Asa sunt constuite sa suporte doar anumite

| 0x11111051 a răspuns (pentru stlucian):

Nu, nu ai cum. Sint metode ca sa instalezi un windows intreg pe un smartphone, insa numai in putine cazuri se primeste ca totul sa mearga struna si bec.

| Radu284 a răspuns (pentru stlucian):

Ideea este ca ultima versiune de Windows Phone foloseste acelasi kernel ca cel de pe PC. Aproape toate APIurile sunt disponibile, si daca MS ar da voie sa rulezi cod binar unsigned, multe aplicatii open source ar putea fi compilate si rulate fara probleme pe telefoane.

| stlucian a răspuns (pentru Radu284):

Da! Pune-l TU! Si dupa aia discutam!

| stlucian a răspuns (pentru 0x11111051):

Da! Dar cu ce resurse? Si dupa aia...

| Radu284 a răspuns (pentru stlucian):

Sa pun ce?

| 0x11111051 a răspuns (pentru stlucian):

Care resurse? Caraccteristicci poate? pai in primur rind, un telefon cu dual core si 1 gb memorie ram + 4 gb internal/sd card. Asta sint specificatiile cele mai mici (minimum). Dar cel mai important, sa fie android si sa aiba deschise dreptul root.

13 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu.Seamănă dar nu e la fel cu Windows-ul 8.Succes

Răspuns utilizator avertizat
| maxb a răspuns:

Doar pe Windows RT poti rula programe dar cu jailbreak. Poti cumpara o tableta cu Windows 8 si o sa poti rula jocuri si programe. Daca iei o tableta cu Windows RT atunci i faci jailbreak sa mearga programele normale de PC-uri happy

| tricky22 a răspuns:

Nu

| Rockett a răspuns:

Nu