| anonim_4396 a întrebat:

Pareri despre Canon 80d? Merita sau sa iau altceva in acelasi pret? (pentru foto mai mult )Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Eu am 70D si inca sunt multumit de el.
Dar am si un obiectiv pe masura, cel de kit nu m-ar multumi.

Am luat ceva extra, cel de 17-55mm de la Canon, ce are f/2.8 la ambele capete.

EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM
https://www.canon.de/lenses/ef-s-17-55mm-f-2-8-is-usm-lens/

Cu un astfel de obiectiv obtii poze destul de ok mult timp de acum inainte.
Daca nu ai bani de obiectivul acela, au si Tamron si Sigma ceva asemanator, si la jumatate de pret (sau chiar mai putin).
Tot cu apertura f/2.8 la minim (17mm) si maxim (50mm).

https://www.amazon.de/......B000FZ3FY8

https://www.sigma-global.com/en/lenses/c021_18_50_28/

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Am uitat sa intreb daca l-ai gasit nou (sau de la persoana fizica dar inca sigilat), sau il cumperi SH?

Daca e SH, verifica
+++shutter-ul (daca are in jur de 90.000+ declansari, cauta altul),
+++starea obiectivului (nu ai vrea sa aiba zgarieturi pronuntate pe lentila, si nici "fungus" (un fel de depunere in interior, cauzata de depozitare in conditii improprii, umezeala, etc)),
+++daca poti trece fara probleme si "smooth" prin toate pozitiile de zoom, si daca focalizeaza corect la orice distanta focala (atat pe modul manual, cat si pe Auto), etc

Cel mai indicat e sa faci niste cadre de test, si sa le inspectezi putin pe un monitor mare, si cu rezolutie mare (27 inch, 4K).

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Merci mult

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere!
Vezi ca in ultimul link nu e tocmai un obiectiv ce se poate monta direct pe 80D, sau pe DSLR-urile Canon in general.
E pentru gama mirrorless, tot de la ei.

Mea culpa ca n-am fost atent la toata notatia.
Exista adaptoare pentru DSLR probabil, la fel cum exista si adaptoare sa poti monta obiective de DSLR pe mirrorless, dar de ce sa mai dai bani in plus si sa te complici...
Daca doresti cumva sa cumperi un obiectiv de la terti (Sigma, Tamron), scrie-mi, si iti caut eu.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Ma gandeam sa imi iau prima oara un Canon 50mm f1.8 si un Canon 24-70 sh dar mai pe viitor. Ms mult

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru portrete acel 50mm?

Parerea mea e ca ies mult mai naturale (si cu bookeh mai pronuntat si si "aratos") cu 70 sau 85mm.
Sau chiar putin mai mult, gen 100 sau 135mm (doar sa ai suficient loc sa te indepartezi de subiect).

Orice obiectiv cu zoom ai cumpara, nu cumpara unul cu un interval prea mare.

18-135mm nu sunt ok sub nici o forma.
In schimb 70-135mm sunt ce trebuie, daca au f/2.8 sau f/1.8 in denumire
(asta daca ai pretentii cat de putin si doresti calitate, pentru restul persoanelor ajunge si un obiectiv de kit, sau un smartphone la 1500-2000 RON).

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Am inteles. Ziceam sa iau ca stiu ca e crop factor-ul si 50 devine 80.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarat oarecum,
un 50mm APS-C e aproximativ echivalentul unui 80mm FF.

Insa tot o distanta focala mai mare, de exemplu 70mm (la APS-C), e de dorit pentru portrete reusite.
Are legatura si cu denaturarea liniilor.
Si mai estompeaza din background.

https://i.ytimg.com/vi/iSj5IQ_1gbc/maxresdefault.jpg

https://cdn.dpmag.com/2017/11/004-Focal_Length_Comparison-1024x545.jpg

https://johncarnessali.com/camera-lens-tests/4433