| AndreyBlackJack a întrebat:

Pe un laptop cu placa video de vreo 350-400 mb, nu stiu sigur, filme hd 720 merg, dar 1080 se misca in reluare. Procesorul este dual-core si e marisor, dar am pus windows 7 starter, fiindca nu am nevoie de cine stie ce programe. E din cauza windows-ului?

5 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Cand spui marisor, la ce frecventa te referi?
Placa video nu conteaza pentru filmele HD. Procesorul este cel care face toata treaba.
Ce sa zic, incearca cu un alt player.
Daca iti face faza asta pe youtube, inseamna ca e de la procesor.
Asa ca sa stii, placa video nu are cum sa afie de 350-400 Mb. Poate sa fie de 128, 256, 512 (Mb) sau 1Gb.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alecx4music):

Vorbest ca si un profesionist dar scrii doar aberatii, prostesti lumea cu incultura ta habar nu ai cat de mult conteaza placa video in redarea filmelor Blu-ray HD 1080 pixeli.
Placi video sunt si cu memorie de 768, 896 Mb etc
Placa video dupa cum specifica si denumirea sa se ocupa cu procesarea continutului grafic care nu este de ordinul 0 1 fiind mult mai "pretentios" continutul video necesita o unitate computationala, care mai are in subordine patru unitati de texturare, o unitate scalara, una de ramura, 16 KB L1 cache, memorie locala de date, si o unitate de programare.

| alecx4music a răspuns (pentru anonim_4396):

Zici tu?
Nu stiu de unde ai citit tu aberatia aia. Daca ar fi cum spui tu, ar insemna sa nu poti reda un video de 1080p fara placa video. Poti sa vezi un film 1080p si cu o integrata.
Invata mai intai ce este procesorul si ce este placa video si ce fac astea si pe urma vino cu raspunsuri idioate...
Mai bine ai lasa atitudinea asta de taran atotstiutor si te-ai documenta.

| Prici a răspuns:

Nu... este din cauza placii video
Din cate imi dau seama placa ta video este partajata adica isi ia din ramii laptopului si cred ca ar trebui sai dai mai multi rami big grin
eu nu am laptop dar ai putea in BIOS sa incecri sai maresti limita
daca ai 1 Gb ram la laptop fai-o de 512, daca ai 2Gb faio de 750Mb, 3Gb---Gb
Sper ca te-a ajutat happy
Funda? XD

| TupacShakur a răspuns:

Are dreptate AlienLynnfield.
placa video este cvea mai importanta in redarea.
videoclipurilor la rezolutie inalta.
si procesorul conteaza dar in mai mica parte.
iar videoclipurile de pe youtube la 1080p conteaza si viteza internetului, cele stocate in calculator nu au legatura cu internetul ci cu placa video si procesor.
care videouri sa misca in reluare la 1080p cele de pe youtube sau celelalte?