| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ca mi-am luat un laptop, m-am hotarit sa pun un router. Pentru ca ma fîțîi prin casa cu laptopul si mi-e teama sa nu rup cablul. Cum nu ma pricep, va intreb pe voi daca cea ce trebuie sa cumpar depinde de marca, sistem de operare, etc. Cum ar trebui sa ma orientez? In cazul in care mai repar PC-ul vechi, pot sa pun cablul in el citeodata? Va fi instalat de cineva. dar vreau sa stiu cite ceva inainte de asta. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Îţi recomand să ei un router wi-fi până în 100 de lei deoarece mai mult nu se merită şi nu o să ai nevoie, routerul wi-fi are şi lan-uri (adică poţi şi prin fir şi prin aer să prinzi net, simultan) si orice router vine cu instructiuni sa te invete sa il configurezi (sa pui parola si restul dar e super usor), nu conteaza sistemul de operare!

10 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Iti recomand un router mai scump (nu prostii la 90 de lei.), ca marca, sunt mai multe marci bune. eu folosesc ca router un TP Link (pe care vreau sa-l schimb) si un Zyxel ca acces point (aici o mica paranteza, un router contine si un acces point, doar ca eu am gasit acel Zyxel la un pret bun si d-aia l-am luat, si in plus are raza mai mare decat un router obisnuit).

Din router poti trage oricand un cablu spre PC (sau iti cumperi o placa de retea cu antena de Wi-fi daca vrei wireless, dar cablul ramane de baza).

Poti avea conectate cate dispozitive vrei tu la router (daca e unul mai bun nu vei avea probleme, eu am 2 calculatoare prin cablu, 1 laptop, 3 smartphone-uri si 1 tableta, toate conectate de o data si merge bine netul).

| anonim_4396 explică (pentru introduaicinumele):

Am doar un laptop si eventual PC-ul vechi daca il repar. Si nu am nevoie decit in apartament, nu mai mult. Multumesc pentru raspuns.

| introduaicinumele a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa ok atunci un router de 100-150 lei ar fi bun (si unul mai ieftin ar fi bun, dar decat sa iti faca probleme dupa un timp si sa trebuiasca sa-l resetezi din 2 in 2 zile si sa nu bata prin tot aparamentul mai bine pui inca 50 de lei in plus).

| anonim_4396 explică (pentru introduaicinumele):

Multumesc.

| NevastuicAaA a răspuns:

Orice router are si iesire si pentru cablu(pentru calculator).
Orice router wireless merge la orice laptop care poate receptiona semnale wireless.
Daca ai abonament de la Romtelecom iti recomand sa reinoiesti abonamentul pentru a primi un router wireless gratuit.

| anonim_4396 explică (pentru NevastuicAaA):

Am de la RDS fiindca numai acolo pot primi separat internet fara pachet obligatoriu cu telefon si cablu Tv. Multumesc pentru raspuns.

| greyhound a răspuns:

Cauta un router la vreo 150 lei, cu 2 antene, D-Link, tp-link, Asus, Linksys

| anonim_4396 explică (pentru greyhound):

Doua antene pentru doua echipamente? Asa inteleg eu. Dar eu le voi folosi alternativ in cazul in care reusesc sa repar PC-ul. De ata am intrebat daca mai pot repune cablul... Ma impac mai bine cu el. Multumesc pentru raspuns.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

NU, antenele nu au treaba cu nr. echipamentelor conectate. Daca iei cu 2 antene, vei avea o arie de acoperire mai buna pe partea de wireless. Un avantaj daca te vei afla in alta camera.

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Aha! Multumesc.