| Hammurabi a întrebat:

Pentru cei care se pricep.
Am un banc de 10 acumulatori cu gel toți de 12v și 120 Ah.
Sunt legați câte 2 în serie (24v) iar cele 5 grupe de câte 2 sunt legate în paralel.
Care va trebui să fie tensiunea/curentul pentru încărcarea bancului?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Https://www.power-sonic.com/blog/how-to-charge-a-lead-acid-battery/
https://batteryuniversity.com/article/bu-403-charging-lead-acid

Eu n-am încărcat acumulatori cu plumb.

Dacă sunt 2 în serie, capacitatea rămâne 120Ah, apoi dacă pun în paralel 5 grupări, obțin capacitatea de 5 x 120Ah = 600Ah.

Tensiunea bancului e de 24V, deci tensiunea de încărcare trebuie să depășească tensiunea bancului pentru a-l putea încărca.

C = 600A. Încărcarea se face la 0, 1C, adică la 60A și tensiune mai mare de 24V timp de 10 ore ca să acumulez 600Ah.

O celulă se încarcă până la 2, 3-2, 45V, deci având 12 celule, la încărcare tensiunea ajunge la 27, 6V-29,4V, deci încărcătorul trebuie să aibă cel puțin 27, 6V și un curent de 60A, limitat la 60A.
60Ax 27,6V = 1656W, deci trebuie o sursă de 2KW

Dacă am o sursă ce scoate exact 27, 6V și curent limitat la 60A, inițial, diferența dintre tensiunea încărcătorului și cea a bancului e suficientă pentru a face încărcarea la curentul maxim pe care-l dă sursa, deci 60A dacă e limitat la 60A. Dacă nu e limitat, ajunge și la valori mai mari, cât poate da încărcătorul. Când diferența de tensiune scade, atunci scade si curentul de încărcare mult sub 60A. Curentul = (diferența de tensiune) / (suma rezistențelor interne a bancului și încărcătorului).

E bun un încărcător care să monitorizeze tensiunea pe toți acumulatorii separat, ca să oprească încărcarea în cazul în care un acumulator a ajuns la tensiunea finală de încărcare.

La o baterie încărcată cu tensiune constantă, spre final curentul ajunge la 0, 001C, deci pentru 600Ah, curentul ajunge la final la 0, 6A

Spre sfârșitul încărcării se poate degaja hidrogen și oxigen și apare riscul exploziilor, deci e bine să nu fie puși acumulatorii într-un spațiu închis.

Exemplu de încărcător

10A https://www.adelaida.ro/......125ah.html
10A înseamnă 60 ore de încărcare.

Tot 10A https://www.emotocar.ro/......ERMAT.html

30A https://www.emotocar.ro/......ZL-30.html

50A - Așa ceva pare mai potrivit
https://www.cridem.ro/redresor-incarcare-acumulator-50a-1224v-adler-kamar

| Hammurabi explică (pentru halogen001):

Mersi mult.

| halogen001 a răspuns (pentru Hammurabi):

Cu plăcere!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E pericol mare de explozie, NU RECOMAND!
Instalatia necesara pentru incarcare si utilizare este mult mai sofisticata decat ceea ce se poate prezenta aici.

| halogen001 a răspuns:

Aici e unul automat, deci probabil mai bun https://www.uni-max.ro/......ie-gdb-250

| MihaiSpeedster a răspuns:

24V, curent total 600Ah. Poți să încarci cu orice redresor de 24V, dar în funcție de amperaj, va încărca mai repede sau mai încet bancul.

| RaduRobertRO a răspuns:

Curentul adunat este pe paralel, deci ai 120Ah x 5 = 600 Ah