| tonyc7 a întrebat:

Pentru un harddisk de PC cu latura de 14 cm, se poate gasi un adaptor in care sa bag acest harddisk de PC si sa il conectez la un laptop?
Dau funda.

8 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Da! Il poti cumpara de aici:
https://www.emag.ro/......D8CSHLMBM/

| tonyc7 explică (pentru lpavel):

Ms mult, dar la specificatiile produsului apare scris la harddisk 2, 5 inch, ceea ce inseamna vreo 6 cm si ceva. Harddiskul meu are latura de 14 cm, e din 2007, componenta a unei unitati de PC.

| tonyc7 explică (pentru mihai69):

Da-mi niste indicii de cautare ca sa gasesc asa ceva, te rog

| Batmanel a răspuns (pentru tonyc7):

Iti trebuie adaptor cu alimentare, hddurile mici consuma 5v si merg doar cu un adaptor direct la usb, care tot 5v scoate.
Cele de 3. 5inch sunt la 12v, deci trebuie cu alimentare la priza.
https://www.emag.ro/......DDQR66MBM/ daca vrei ceva care sa fie ca o carcasa, alea sunt si mai scumpe.

| anonimg a răspuns:

Fara funda!
Ne era mai usor daca ne dadeai modelul de hdd care il ai, ca sa il cautam pe internet si sa stim daca merge pe ide (panglica lata) sau este pe sata.
Presupunand ca este pe ide (adica primul model de hdd aparut), am gasit doua tipuri de rack-uri care ti s-ar potrivi:
https://www.emag.ro/......ta-v1808/c
Pentru nelamuriri, scrie aici ca sa vada toti; ca sunt multi mai priceputi ca mine.

| NLS a răspuns (pentru tonyc7):

Cu adaptorul indicat de lpavel nu poti alimenta HDD-uri de PC, doar de laptop (2. 5inch), si SSD-uri.

Cu adaptorul ce ti l-am recomandat eu atunci data trecuta, poti alimenta orice doresti.

Sau cu acesta al lui batmanel, ca e identic.

Ti-am mai spus ca altceva nu exista si ca acestea cu alimentare separata la priza merg cu cele de 3. 5inch.
Important e sa aiba mufa IDE si SATA, caci tu nu esti capabil sa faci clar diferenta intre cele 2 sisteme atat de diferite, desi ti-am trimis o groaza de imagini pentru comparat.

NU CONTEAZA LUNGIMEA lui, si nu poate avea LATIME de 14cm.

| Batmanel a răspuns (pentru tonyc7):

Aici unul cu carcasa, https://www.emag.ro/......D1LRC8MBM/