| CAMIOANIEEE a întrebat:

Placa asta de bază merge cu RAM-i pe 1866MHz? http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/crosshair-v-fo rmula-z/

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu are nici o legatura. E interesant ca nu mai auzisem prostia asta de mult, aproape ca mi se facuse dor laughing. Cum ziceam, nu se incalzeste nimic, si fie ca pui Intel+nVIDIA sau amd+nVIDIA, sau amd radeon sau Intel radeon e tot aia. Si care aceeasi arhitectura. Nu are nici o legatura arhitectura cu produactorul de la gpu/cpu.

14 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. Da merge.
2. Sper ca nu vrei sa faci o configuratie cu placa aia de baza, pentru ca efectiv arunci banii aiurea daca vrei sa cumperi asa ceva.

| CAMIOANIEEE explică (pentru sltlp):

Pentru oc nu cred că îi arunc degeabahappy

| sltlp a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Nu, deloc... Cand ai putea sa iei o placa de baza "normala" la 300 lei si un procesor mai puternic, dai asa banii pe placa de baza fff scumpa+cooler cpu+sursa ca doar overclock-ul pe am3+ sare de 250W consum+altele. Asa ai putea sa iei frumusel un i7 daca chiar ai nevoie de atat de multa putere, varianta blocata ca e suficient(sau deblocata, ca Intel are tdp mic, si cu o placa de baza de 450 la Intel nu ai treaba cu overclock-ul). Sa nu mai zic, ca pe Intel ai avea si un ram controller mai bun si multe altele. Oricum, daca ai inteles ce vreau sa zic, e ca nu merita...

| CAMIOANIEEE explică (pentru sltlp):

Atunci ce placă de bază tot pe AM3+ mi-ai recomanda?happy

| alinaalin955 a răspuns (pentru sltlp):

Frecventa memoriei RAM trebuie suportata si de procesor?
Am I5-3570.Uite ce scrie aici:
http://ark.intel.com/......o-3_80-ghz
Scrie Memory Types DDR3-1333/1600.
Ce se intampla daca pun memorii cu frecvente mai mari(sa zicem ca suporta placa mea de baza)?

| CAMIOANIEEE explică (pentru alinaalin955):

Da,trebuie suportată și de procesor.Nu știu ce se întâmplă dacă pui frecvențe mai mari, dar cel mai bine le pui pe cele cu care merge cel mai bine cu procesorul.

| sltlp a răspuns (pentru alinaalin955):

Nu se intampla nimic. Memoria nu o sa lucreze la frecventa ei maxima. Gen daca vrei sa pui memorii de 1866/2000 mhz, o sa ruleze la 1600 mhz. Atata tot.

| sltlp a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

In esenta, cum am zis, decat sa dai atatia bani pe placa de baza mai bine iei o placa de baza pe 1150 mai ieftina+i7 big grin.

| alinaalin955 a răspuns (pentru sltlp):

Am inteles.
Ma gandeam ca s-ar putea sa dea erori.

| CAMIOANIEEE explică (pentru sltlp):

Dar cam ies la aproape acelaș preț cu i7(cred),plus că nu vreau Intelhappy

| CAMIOANIEEE explică (pentru sltlp):

Nu vreau Intel din cauza plăcii video.Merg tot pe AMD că am inteles că cam au aceleas performante cu nVidia si sunt mai ieftine...

| sltlp a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Care e treaba cu placa video? La ce te referi? Care e problema?

| CAMIOANIEEE explică (pentru sltlp):

Am înțeles că se încălzește placa video enorm și că ar trebui lucrat pe aceeaș arhitectură(in cazul AMD)și pe nVidia(cazul Intel)

| CAMIOANIEEE explică (pentru sltlp):

Mă gândeam că o să fie așa...dar mulți mi-au spus asta, deci dacă n-are legătură, pot merge pe Intelbig grin, ia o fundă

| sltlp a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Nu are nici o legatura. E interesant ca nu mai auzisem prostia asta de mult, aproape ca mi se facuse dor laughing. Cum ziceam, nu se incalzeste nimic, si fie ca pui Intel+nVIDIA sau amd+nVIDIA, sau amd radeon sau Intel radeon e tot aia. Si care aceeasi arhitectura. Nu are nici o legatura arhitectura cu produactorul de la gpu/cpu.