| anonim_4396 a întrebat:

Poate sa-mi dea și mie cineva niște cursoare pentru mouse. Dar sa fie din acelea în modelul cursor.cur la care dai click dreapta install și se adaugă în C:/windows/cursoare și poți sa schimbi intre ele la click dreapta pe desktop și personalize.sa nu fie din acelea care se instalează cu ajutorul altor programe.

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

De ce ți-ai pus pinguinul de la Linux-uri, dacă tot te folosești de Windows-uri!
La altă întrebare pusă de tine, ți-am scris să instalezi pe același hard 2 sisteme de operare un Windows și apoi un Linux Ubuntu dar nu ai ținut cont de sugestia mea!

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Eu aveam un hard de 500 și aveam în dual bot Windows XP și Kiwi Ubuntu Linux. Acum îl am numai cu Kiwi, că am uitat cum se partiționează hardul când instalezi Windows XP!
Ulterior am cumpărat un al doilea hard unde am Ubuntu Linux. Este adevărat că folosesc sisteme de fișiere diferite cele 2 sisteme de operare iar de aceia linux-ul nu folosește tot hardul de 500 de GB!

| MMihai a răspuns:

Asta am scris eu unei fete, dar este bun și pentru tine:
Majoritatea celor care folosesc PC-uri utilizează sisteme de operare din grupa Windows, deci majoritatea mizeriilor informatice se adresează acestor sisteme de operare, care sunt și compatibile intre ele.
Dacă nu ai Windows cu licență pe o parte din virușii aia îi poate chema programe anti-piratare!
După instalarea softului sistem de operare Windows, se instalează driverele și între primele programe pe care le instalezi este softul antivirus.
Deci persoana care ți-a instalat Windows-ul să fi sigur / sigură că aproape sigur ai și un antivirus instalat pe calculator.
Care este anti-virusul de pe calculatorul tău nu am habar!
Ori ai un antivirus depășit ori ai parte de programe anti-piratare, pentru că ai și softuri piratate!
Cu Windows-uri piratate, sau cu alte softuri piratate, vei avea mereu belele.
Descarcă de pe net un sistem de operare gratuit model Ubuntu Linux sau Kiwi Ubuntu Linux, și lucrează cu el.
Vezi ce am scris altor copii despre aceste sisteme de operare, și vezi care este treaba cu ele, mi-au dat funde pentru ce le-am scris despre aceste sisteme de operare, dar citești tot ce le-am scris și în plus caută și pe net.
Dar să instalezi Windows-ul în dual Boot cu Kiwi Ubuntu Linux sau cu Ubuntu Linux, iar pe net intri numai din linux ca să nu ai belele cu calculatorul.
Dacă intri pe net cu un W. piratat o să îți dai cu pumnii în cap! Iar calculatorul tău, va funcționa mizerabil, sau super mizerabil, din cauza softurilor anti-piratare.
Nici un antivirus din lume, nu îți va bloca programele anti-piratare!
De asta dacă ai softuri fără licență, deci piratate, atunci trebuie pus pe același hard și un sistem de operare din grupa Linux și să intri pe net numai din Linux, ca să scapi de softurile anti - piratare, sau dacă ai 2 harduri intri pe net numai din hardul cu un linux!

| MMihai a răspuns:

Cum crezi tu că am ajuns eu la Kiwi Ubuntu Linux?
Din cauza softurilor anti-piratare!
Ulterior mi s-a spus că Ubuntu Linux este mai bun decât Kiwi.
Atunci am cumpărat un al 2-lea hard pe care am pus Ubuntu Linux, că nu știam dacă nu dau chix cu ăsta!

| MMihai a răspuns:

Deci neștiind cum cum mă voi descurca cu Ubuntu Linux am cumpărat al doilea hard, că nu aveam chef să renunț la Kiwi.
adevărul este că eu nu prea știu engleza și tot ce am găsit despre Linux-urile Ubuntu, cam era în Engleză și nu am citit nimic despre ele, dar am lucrat cu ele, prin asemănarea cu Windows.

| MMihai a răspuns:

Nu am priceput ce ai vrut să spui aici,, as renunța de tot la Windows dar din păcate nu pot de oarece unele programe pe care le folosesc pe linux fac mereu "crash" și eu am neapărată nevoie de ele".
Crash știam de asta când se bușesc mașini /autovehicule, la computere ar trebui să fie funcționare defectuoasă a programelor!
Păi ce programe îți merg prost în linux și bine sub Windows!
Softurile cu terminația exe sunt pentru Windows nu pentru linux-uri?
Despre ce softuri spui că nu merg bine cu Linux dar merg bine cu Windows!
Știu că există o cale să folosești și în Linux și softuri cu exe, dar nu știu cum se face, dar alea cred că funcționează mizerabil cu linux-uri, că nu sunt pentru linux, ci pentru Windows.

Tocmai de aceia ai nevoie să ai pe undeva și de un Windows, că sunt softuri care merg cu Windows dar nu merg cu Linux-uri sau nu au corespondent în linux-uri.
De exemplu este Adobe Acrobat Reader pentru Windows și A.A.R. pentru Linux, și tot așa Open Office pentru Windows și Open Office pentru linux-uri.
Dacă vrei să pui O.O.pentru W, în Linux îți face circ și nu cred că poate fi instalat, dar ele vin de la început cu O.O. pentru Linux Ubuntu.
Nu te lua după așa ziși specialiști și pune fără frică pe hard în dual Boot ori Kiwi ori Ubuntu Linux.
Cu 2 harduri pe calculator este cam Câhh, dar poți cumpăra un hard extern și pui pe ăla tot ce vrei dacă are peste un tera, hardurile externe au cam toate astea mai noi peste un tera, deci peste 1000 de GB.
Dacă ai hard extern, nu ai nevoie de 2 harduri interne și este ultra suficient un hard de 500 GB în dual boot și hardul extern!

| MMihai a răspuns:

Dacă ți neapărat să ai necazuri cu calculatorul, intră tu mult pe net din softuri sisteme de operare Windows-usuri piratate.
Orișice firmă care știe să facă softuri pe bani știe să facă și viruși anti-piratare, iar virușii anti-piratare nu îi va bloca nici un antivirus de pe pământ, că îi va înțelege drept update-uri, la softul respectiv!
Tu de ce crezi, că am trecut pe Kiwi Ubuntu Linux, că eram eu „ zdruncinat la cap", sau de ce?!

| MMihai a răspuns:

Eu nu am folosit nici o dată Windows 7 ci numai Windows 89 sau 96 sau 98 sau cât era că nu mai rețin numărul, Windows 2000, și Windows XP și nu știu care este treaba cu cursoarele de care spui tu.
Când umblu cu mausul ori este o săgeată, ori un fel de I ori o mânuță când citesc cărți cu A.A.R, sau la jocurile de cărți.
Eu ți-am recomandat să mergi cu 2 sisteme de operare pe același hard, dacă nu ai încă posibilitatea să cumperi al doilea hard, dar este mai complicat de lucrat cu 2 harduri interne și este preferabil să folosești un hard extern.

| MMihai a răspuns:

Bogdane tot ce mi-ai scris tu, eu le știam.
O versiune de încercare pe 90 de zile nu prezintă interes pentru mine!
Corespondența cu cei de la Ubuntu România : că trebuie trimis un Dvd gol cu carcasă, plic gol samd și timbre este cam cât ai da unuia / cuiva care se pricepe o mică șpagă, să îți facă un asemenea Dvd, că dvd-ul de instalare trebuie trimis de la ei spre tine, prin scrisoare recomandată care este mai scumpă.

Dacă consideri că am dat sfaturi proaste, nu le urma și gata, că nu are rost, să ne certăm!

Pentru aplicații mai complicate este mai greu să utilizezi linux-uri decât Windows, că nu se găsește suficient material tradus în românește, și este mai dificil să citești în engleză decât în română.

Pentru Windows-uri au fost traduse multe cărți în românește.
Am avut și eu asemenea cărți și mai am pentru Windows 7.

Eu nu vreau să utilizez softuri piratate și nici nu am bani să cumpăr softuri pe bani.

Deci dacă vrei să fi corect ori cumperi softuri pe bani, cu bani, că ai bani, ori dacă ești sărac, te chinui cu softurile gratuite, unde nu ai suficientă documentație tradusă în românește.

Nu am citit noul cod penal, dar într-un proiect de cod penal, utilizarea produselor piratate era infracțiune și se pedepsea.

Dacă momentan încă nu prea se aplică asta, peste niște ani când acești copii cărora eu le-am recomandat să treacă pe softuri gratuite vor fi adulți, utilizarea de produse softu-ere piratare se va sancționa urât.

Un copil învață mai ușor niște treburi decât un adult, iar eu am considerat că este bine, ca să treacă de pe acum, spre softuri gratuite, decât să folosească softuri piratate.

Eu în context, nu îmi reproșez nimic!

Ca să fii tu fericit, toată vacanța, poți să zici că „eu sunt un tâmpit, care dau numai sfaturi proaste și gata."!

Nu sunt singurul idiot, din România, mai sunt și alții.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Mihaidavidoglu1954 Am avut si ubuntu linux o buna perioada de timp.as renunta de tot la windows dar din pacate nu pot de oarece unele programe pe care le folosesc pe linux fac mereu crash si eu am neaparata nevoie de ele.Sunt de parere ca este mult mai bun linuxul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Mihaidavidoglu1954 si inca ceva l-as pune in dual boot cu windows dar, sunt de parere ca doua sisteme de operare diferite ca structura nu ar trebui sa fie ambele pe acelasi hard instalate in acelasi timp. Asta mi-a spus-o un expert in linux.Si cred ca avea dreptate, chiar daca cei de la linux au facut aceasta posibilitate este mai bine ca fiecare os cu hardul lui iar eu cum am doar un singur hard de 500 gb iti dai seama ca nu pot sa le pun ambele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti-am citit aseara toate cele 150 de raspunsuri castigatoare ale tale.sunt bune doar ca la unele intrebari pentru o mica eroare sau nu mai stiu eu ce greseala au facut unii la pc ii indrumai sa-si schimbe sistemul de operare doar pentru atat.nu sunt de acord sa schimb sistemul de operare sau sa-l reinstalez pentreu ca imi da nu stiu ce eroare prefer sa caut cauza si sa o repar.Ca tot veni vorba de cd cu ubuntu linux.Nici nu trebuie te duci la un magazin si sa ii spui unui vanzator sa-ti faca unul fiindca nu toti sunt asa de doritori sa-ti faca un cd cu linux. Unii te vor sfatui sa cumperi un dvd original cu windows ca este mai scump. Poti sa comanzi prin posta un cd cu ubuntu 100% gratuit de pe site ul ubuntu romania.Si ar trebui sa incerci macar o data si windows 7 este foarte schimbat fata de ce ai folosit tu.si sa stii ca si windows 7 are o versiune gratuita se numeste windows 7 enterprice descarc-o ardeo pe un dvd si instaleaz-o si nu o sa ai niciodata probleme cu el.ai aici un tutorial vide3o despre cum se descarca
http://www.videotutorial.ro/? p=2258
iar aici ai un tutorial video despre cum se instaleaza
http://www.videotutorial.ro/? p=2144
si inca ceva nu cred ca este corect cum spui tu programe anti-piratate.Programele anti-piratate sunt acele programe curate fara virusi fara cracuri fara nimic in care poti avea incredere.Iar programele piratate sunt acele programe care sunt ilegale si vin cu adaugiri in ele cum ar fi crackuri, seriale licente virusi troieni si alte minunatii in care nu poti avea de fiecare data incredere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am spus si nu voi spune niciodata asa ceva despre tine.Chiar iti multumesc ca m-ai lamurit cum sta chestia asta cu dvd urile prin posta.Si daca tot incerci sa ii faci pe oameni sa foloseasca linix ar trebui sa ii faci si pe cei care nu au probleme sau erori cu windowsul sa foloseasca linux.incearca sa gasesti cat mai multe parti bune ale acestuia cu care sa ii convingi pe cei care folosesc windows ca linux este mai bun.si eu cred ca linuxul este mai bun ca windows din foarte multe puncte de vedere.
Ps:Nu lua nimic din ce ti-am spus in nume de rau sunt doar parerile mele si tot ce am spus am experimentat.Se poate ca tu sa nu ai pe calculatorul tau aceleasi probleme ca mine cu softurile.O zi buna!