| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Procesor Intel® CoreTM i7 990X, 3.46GHz, Socket 1366, Box
vs
Procesor AMD FX 8150, 3.600MHz, 16MB, socket AM3+, Box

Primul are doar 6 nuclee la 3, 46 si costa 4400 ron
al doilea are 8 nuclee la 3, 6 si costa 1000 ron

care e faza. chiar asa de mult costa firma sau?

Răspuns Câştigător
| AragorN88 a răspuns:

Pentru ca procesoarele Intel sunt mai bune pentru overclock, spre exemplu cel pus de tine poate fi dus la 4.5 GHz folosind coolerul stock.

1 răspuns:
| Bogdanux a răspuns:

Modelul de varf al celor de la Intel e folosit pentru procesari masive, aplicatii mancatoare de procesor rulate simultan, randari video etc.Pe scurt, multitasking masiv.Scump, ce-i drept.

Noul model al celor de la AMD si modelul de varf din seria FX e mai slab ca cel de la Intel, desi are 8 nuclee (de fapt sunt 4 module, fiecare cu cate 2 unitati de calcul --> 8 nuclee castrate). Chiar daca procesorul nu a fost primit prea bine, pentru ca are niste bug-uri, are un pret destul de ok, comparativ cu i7.