| TuningPhotoshopX a întrebat:

Procesor - Intel Pentium Dual-Core 3.0 GHz, 1Mb cache
Placa de bază - Chipset VIA, 8x USB, 2x memorii, sunet 6 canale, reţea, VGA, SATA III
Memorie - 1GB DDR II, 800 MHz
Placă video - VIA Graphics GPU, până la 512 MB
HDD - Serial ATA II, 7200 rpm
Unitate optică - DVD-ROM/CD-RW SuperMulti 2 4x S-ata
Carcasă - ATX 380W black&silver, USB
Monitor - 17" LCD, wide250cd,1024 x 768px.
sau pentium4 procesor Intel celerom3.2 placa de baza Asus 1G ram hdd80 care din cele doua e mai bun? rog un raspuns urgent caci eu trebuie sa recunosc nu ma prea pricep

5 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Sunt extrem de slabe amandoua.
Pentru ce folosesti PC-ul?
Ce buget ai?
Ce monitor ai?

| raidxp a răspuns:

Pai depinde si de pret, dar e o configuratie destul de buna ce ai descris, mai ales ca procesorul e dual -core la 3 Gh, si banuiesc ca placa video e pe slot pci expres, deci pe viitor daca doresti poti face un upgrade cu inca 1 gb de DDR 2 si o placa video de 1 GB, iar monitorul il poti vinde si lua unul de 22'', totul depinde de cat te costa configuratia asta

| TuningPhotoshopX explică (pentru raidxp):

Este vorba de tichetul de 200euro si are si lcd17inch si nu stiu care e mai bun de asta doream parerea unuia care se pricepe

| raidxp a răspuns (pentru TuningPhotoshopX):

10 milioane...e acceptabil, mai ales ca placa de baza suporta DDR 2 la 800 mh, banuiesc ca procesorul e pe soket 775, nu ai zis hardul de cat este.dar parerea mea este ca merita, mai ales ca ai inclus si monitorul, deci i-al pe cel cu dual-core, in nici un caz cel cu celeron, am in firma o gramada de celeroane si nu imi place cum se misca

| TuningPhotoshopX explică (pentru raidxp):

Multumesc mult pentru raspuns acum sunt mai linistit si am inteles ca mai tirziu daca doresc pot lua o placa video mai performanta iar despre hdd nu oferea informatii