| GoodGuyDorel a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti placi video cu shader 3.0 pentru DDR1, intel pentium 4, 2.6 GHz?

Răspuns Câştigător
| Abandoned2 a răspuns:

Hai ca devii penibil. Cred ca te-ai imbatat prea devreme pentru noaptea asta. Doar ti-am facut o amarata de observatie in privinta unui adverb de timp sau ce naiba o fi...si tu ma iei pe mine ca nu stiu ce inseamna in IT asa ceva. Recent inseamna pentru mine 6 luni-1 an, avand in vedere cum progreseaza tehnologia la momentul actual! Placile video cu Shader Model 3.0 au disparut de ceva vreme! Acum gasesti in general numai placi video cu Shader Model 5.0, la preturi destul de ok. P.S. Se scrie "cunostintele", cu un singur "i". Totusi, daca ar fi sa ajung(mai degraba sa cobor) la nivelul tau, ti-as trimite un tweet, un mail, mesaj instantaneu ceva pe acolo, ca doar suntem in 2012 acum, nu in 1912... Cum ziceam, pe TPU oricine se crede mai zmeu ca altul. La multi ani oricum!

11 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Nu conteaza procesorul, sau DDR2, DDR3.RAM-ul placii video nu are legatura cu RAM-ul care il pui pe placa de baza.Tot ce conteaza este sa aiba acelasi slot.Si tu nu ne-ai spus ce slot ai! Spune-mi ce slot ai si ce buget.

| boogdan91 a răspuns:

Placi video cu pixel shader 3.0 sunt cele fabricate mai recent, nu conteaza procesorul sau ramul care deja il ai. Daca ai de gand sa-ti cumperi una ii spui celui de la magazin ca vrei sa aiba pixel shader minim 3.0, sau daca iei de pe net, te uiti la descriere. Bafta!

| Abandoned2 a răspuns (pentru boogdan91):

Cum sa fie fabricate mai recent? Sunt fabricate acum 3-4 ani! laughing E vorba de aceleasi placi compatibile cu DX9.
In ziua de azi toate placile noi vin cu shader 4...5 in special cu DX 11 si nu costa nici o avere!

| boogdan91 a răspuns (pentru Abandoned2):

@ Explorator TPU- Tu nu stii ce inseamna recent in domeniul asta. Si ti-o spune unul care lucreaza in domeniu

| Abandoned2 a răspuns (pentru boogdan91):

Da, a 2-a oara ai descoperit si butonul ala Raspunde(Reply) laughing cum spui tu...habarnistule! Toti pustanii se cred ingineri in calculatoare pe TPU.

| boogdan91 a răspuns (pentru Abandoned2):

Prefer sa incheiem subiectul asta. Cand o sa ajungi la cunostiintele/aptitudine mele in hardware si software, sa-mi trimiti o scrisoare.

| Abandoned2 a răspuns (pentru boogdan91):

Hai ca devii penibil. Cred ca te-ai imbatat prea devreme pentru noaptea asta. Doar ti-am facut o amarata de observatie in privinta unui adverb de timp sau ce naiba o fi...si tu ma iei pe mine ca nu stiu ce inseamna in IT asa ceva. Recent inseamna pentru mine 6 luni-1 an, avand in vedere cum progreseaza tehnologia la momentul actual! Placile video cu Shader Model 3.0 au disparut de ceva vreme! Acum gasesti in general numai placi video cu Shader Model 5.0, la preturi destul de ok. P.S. Se scrie "cunostintele", cu un singur "i". Totusi, daca ar fi sa ajung(mai degraba sa cobor) la nivelul tau, ti-as trimite un tweet, un mail, mesaj instantaneu ceva pe acolo, ca doar suntem in 2012 acum, nu in 1912... Cum ziceam, pe TPU oricine se crede mai zmeu ca altul. La multi ani oricum!

| boogdan91 a răspuns:

@ Explorator TPU- Tu nu stii ce inseamna recent in domeniul asta. Si ti-o spune unul care lucreaza in domeniu.