| Catalina_4645 a întrebat:

Am şi eu o problemă cam mare. Mi-am instalat în PC programul "FreeHideIP", tocmai pentru a-mi ascunde IP- ul. Şi imedit ce l-am instalat nu am mai putut intra pe mess sub nicio formă, iar conexiunea la net e super slabă. Am sunat la Vodafone(de la ei am net), şi au spus că este o problemă de la mine din PC, şi că am un IP dinamic, n-aş avea cum să-l schimb, şi că la ei totul le pare în ordine... Când vreau să intru pe mess îmi scrie "Checking HTTP virtual servers", şi stă aşa... Ce să fac, mă poate ajuta cineva? Vă mulţumesc!

Răspuns Câştigător
| piktor a răspuns:

Fa o scanare cu Malwarebytes Anti-Malware(http://download.bleepingcomputer.com/malwarebytes/mbam-setup.exe)
Dupa lansarea programului, click pe tab-ul Update si apasa butonul Check for Updates pentru a verifica daca definitiile descarcate sunt ultimele.
Apoi click pe tab-ul Scanner, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan. La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected (daca ai malware in calculator ar trebui sa apara in lsita respectiva)
Succes:)
Sursa ca sa nu crezi ca o sa te infectez si eu cu ceva virusi:)) :http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=694981 (al 2-lea post)

10 răspunsuri:
| Toxic a răspuns:

Buna. O prostie de program ti-ai instalat cu ce scop nu prea vad. Ti-a amenintat cineva ca iti da flood pe ip, stai linistita nu foarte multi stiu sa faca asta (iar daca se lauda ca stiu, intr-adevar stiu medota, dar nu prea stiu cum s-o foloseasca). Iar daca doresti sa-ti faci din ip dinamic, ip static asta este imposibil din cate stiu eu. Un sfat ar fi sa-ti dezinstalezi prostiuara aia de program si numai instala ce nu stii happy, este cea mai mare prostie de program.
Pa-pa, pe viitor ai multa grija ce instalezi happy
Edit: acum cateva minute mi-a spus cineva ca daca te duci la firma de unde ai net si le ceri ip static, ti-l vor face static. Dar asta inseamna sa platesti 2 euro pe luna

| TicTacUser a răspuns:

Ctrl+alt+delete si apoi cauti numele programului. dai end process...si apoi te duci in control pannel la add or remove programs.si cauti. apoi cand il gasesti dai remove.si incearca. poate merge.:*. sper ca ti-am fost de folos... funda?

| Andreiuk_9260 a răspuns:

Nu Iti poti ascunde IPul, ci doar poti folosi un proxy. Un proxy este un server cu un IP din alta tara (de obicei). Motivul pentru care viteza ta este super slaba este cel ca, proxyul poate fi folosit de mai multe persoane si are si o limitade banda/transfer. Probabil ca tu asta folosesti.
Cat despre YM, nu am timp si nici chef sa iti spun setarile happy Sorry.

| Andreiuk_9260 a răspuns:

Bai alupigus, pentru cunostinta ta, FREE nu inseamna intotdeuna virus, da?
Cat despre flood(adica sunt trimise multe pachete pe ipul tau, si iti "pica" netul), stai tu calma ca sunt asa de prosti ca nici nu stiu ce inseamna flood daca ii intrebi. Oricum, majoritatea din cei care chiar stiu ce fac, folosesc un root (server de obicei spart) care nu are suficienta putere. Oricum tu ai IP dinamic, dai o reconectare si s-a schimbat si internetul iti merge din nou. Ori tu nu faci prostii ca sa ai nevoie de alt ip.

| szilard45 a răspuns:

Free hide ip
free ala inseamna = virus
da un reinstal la windows sa vezi cum mergebig grin

| goodkat a răspuns:

Pai pentru ce ai pus FreeHideIP? esti Kevin Mitnick? dezinstaleaza softu care l ai instalat.

| gogusamsung a răspuns:

Să nu mai faci prostii pe net (altfel de ce ai vrea să ascunzi ip-ul)
Să înveți puțin despre cum funcționează acel program (ca să nu mai zic de protocolul TCP/IP)
Să vezi principiile de functionare din fața unui proxy server.

Ideea e că tot ce faci tu pe net este trecut prin alt calculator (proxy-serverul) iar în locul IP-ul tău e afișat ce al proxy-ului. E normal sa meargă mai greu, iar Y! M trebuie setat.

Pe scurt, dacă nu te apuci să faci phishing sau mai stiu eu ce... n-are rost sa ascunzi ip-ul

| nighter a răspuns:

Renunta la program. Nu inteleg la ce te ajuta atat de mult sa iti ascunzi ip-ul. Fata de cine? Si daca stie respectiva persoana ip-ul ce poate sa faca cu el? Mai nimic. In concluzie, nu te ajuta cu mare lucru acel program si dupa cum vezi, ai si o conexiune slabuta la net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate ca virusul sa nu se fi instalat in placa de baza incearca sa il desfaci si sa il cureti bine daca tot nu merge nici cu asta reinstalare totala daca virusul e prea mare si nu primeste reinstalarea cauta un cd cu antivirus pe el automat ai bagat cd-ul si treaba ii facut ca virusul poate sa se ascunda eu din asta mi-am schimbat pc-ul dca ai nevoie de cd matei_tey_teyȘDD

| Catalina_4645 explică:

Eu am dezinstalat imediat programul asta... Nu stiu ce as mai putea face...thinking Oricum mersi mult, mai caut variante! :*