| Nhamnhumhebhaaa a întrebat:

Sal TPU cand vreau sa scot ceva la imprimanta ii dau print dupa iarasi print si imi da sa salvez o fila sub forma de xps

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Probabil imprimanta pentru hartie nu e trecuta ca imprimanta implicita (default). In schimb e trecuta ca implicita imprimanta "Microsoft XPS Document Writer"

Daca la imprimare nu apare un meniu din care sa se poata alege imprimanta dorita, inseamna ca tiparirea se va face direct cu imprimanta implicita (default printer).

In aceste conditii se merge la Control Panel\Hardware and Sound\Devices and Printers (se poate copia in explorer calea: Control Panel\Hardware and Sound\Devices and Printers )

Se da click dreapta pe imprimanta dorita si se bifeaza "Set as default printer"

Sunt mai multe moduri de a face o imprimanta sa fie implicita.
Exemple:

Pentru windows 7 http://www.youtube.com/watch?v=fkau3jwRJVQ

Windows 10: http://www.youtube.com/watch?v=GnZbZPVzVPk

Daca imprimanta nu apare la Devices and Printers, atunci trebuie instalate driverele si se urmareste ca mai sus ca imprimanta sa fie setata ca imprimanta implicita.

| Salontanul a răspuns (pentru LinxCont):

Corect! Meriti funda.

| Nhamnhumhebhaaa explică (pentru LinxCont):

Mulțumesc

6 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Instaleaza softul imprimantei sau daca il ai, reinstaleaza-l si vezi ce se intampla

| Salontanul a răspuns (pentru 1Q):

N-are nici o legatura cu softul Vorbesti aiurea!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai instalat diverul imprimantei?
daca da ai ales imprimnata atunci cand iti cere acest lucru?

| K0sti a răspuns:

Poate reusesti totusi sa listezi la imprimanta aia, nu la cai verzi pe pereti...
Urmeaza pasii pe care ti i-a spus LinxCont...