| CrazyLitleBoy a întrebat:

Sal TPU. Dc se inchide pc din senin?
Am schimbat placa video de 256 cu una de 1Gb
Am schimbat sursa de 460w cu una de 600w
Si acelasi rezultat. stie careva dc se opreste?
Cel mai folositor raspuns va primi funda!
Multumesc pentrut timpu acordat.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. zi exact ce sursa ai luat, adica model exact si producator. 2. placa asta noua 5450 consuma mai putin decat vechea, si o sursa de 300 w era prea de ajuns :p. 3. problema e clar ca nu e de la sursa. asa ca testeaza memoria ram a pc-ului si vezi daca da erori(windows-ul are integrat memtest, il folosesti )

| Me2 a răspuns:

Chiar daca e sursa noname,trebuie sa tina,placa aia video nu consuma prea mult,procesoru-l se supraincalzeste sigur, iar ca sa nu se arda intra in protectie si se inchide sau da restart, schimba cooleru-l, pune pasta termoconductoare pe el, in carcasa trebuie sa ai minim 2 ventilatoare (unul fata, altul spate), pentru un airflow bun, cel din fata baga aer rece, cel din spate il scoate pe cel cald

| IulianP a răspuns:

Da mai multe detalii.
Ce placa video ai cumparat?
Ce sursa aveai si ce sursa ai cumparat?

| CrazyLitleBoy explică (pentru IulianP):

Am avut o sursa Davio Model:LPK19-460w
si am luat una atx 600w

iar placa video am avut Ati radeon hd 2400 xt 256 mb
si am luat ati radeon hd 5450 1gb

| K0sti a răspuns (pentru CrazyLitleBoy):

Temperatura la procesor peste limitele normale. Intra in protectie si se inchude.

| TrickThis a răspuns:

O cauza posibila ar fi si spuraincalzirii procesorului. Mai curata de praf unitatea si ventilatoarele din ea.

Se inchide sau se restarteaza?