| stinco a întrebat:

Sal TPU!
La o lanterna cu 9 leduri am inlocuit 3 leduri cu leduri infrarosu, care acuma nu se mai aprind! Lanterna foloseste trei baterii AAA.
Stiti care ar fi motivul? De ce nu se mai aprind cele trei IR?
Multumesc

8 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Da,ledurile infrarosii se alimenteaza la o tensiune de aprox 2V, tu le-ai pus la 4, 5V si le-ai ars...

| white02 a răspuns:

Light Emit Diode, adica curentul circula intr-un singur sens, daca le-ai pus cum trebuie ar trebui sa mearga

| ombladon a răspuns (pentru white02):

SI daca le-a pus invers, le pune acum corect si ar trebui sa mearga, dar nu merge, deoarece le-a pus la 4, 5V iar ele functioneaza la 2V si le-a ars...

| mihai69 a răspuns:

Se aprind, dar... nu le vezi! De când crezi tu că pot oamenii să vadă în spectrul IR?!? Vrei să te convingi? Pornește camera foto la un telefon mobil și uită-te prin ea. Așa o să poți vedea și LED-urile telecomenzilor, dacă merg sau nu - să știi să le schimbi bateriile. laughing

| Zenithf a răspuns (pentru mihai69):

Cand vezi asa intrebare, te gandesti daca nu cumva ii trol sau chiar nu stie nimic...

| stinco explică (pentru mihai69):

Multumesc de raspunsul promp dar am omis sa spun ca uitandu-ma prin nightvision ledurile nu se aprind! mersi

| K0sti a răspuns:

Ai vrut s-o faci telecomanda? laughing)

| ombladon a răspuns (pentru K0sti):

Probabil un blit IR...