| thewinner27 a întrebat:

Sal TPU.Un prieten m-a pus sa ii fac si lui un pc de gaming in 2000 ron si ma intrebam daca am ales bine:
CPU:athlon 2 x4 740
GPU:msi 7850 256bit 1024 gddr5 oc
PSU:sirtec 700w
Hdd:WD 320 gb (nu se joaca multe jocuri cel mult 5 fiindca nu are timp)
Carcasa:Zalman T3 mini tower
Placa de baza:Asus F2A55-M
Memorie:dual channel Kingston 8gb 1333mhz

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Arata mai rau...
Iar la sursa ai exagerat... Idem si pentru wishlist-ul tau intial. Primul sistem pus de tine consuma maxim 300W+. Asta pus acum, cu Intel, maxim 200-250W. Nu are nici un sens sa dai atatia bani pe sursa.
Revnin, daca chiar nu poate sa depasesca bugetul, recomand asa: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/764137/ Iar dacă reușește totuși sa mai adune ceva recomand asa http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/764141/

17 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Recomand ce ti-a pus vlad700. E mult mai echilibrat. Numai ca as schimba hdd-ul pus de el, deoarece e mic si lent. si sa pui asa ceva: http://www.mediadot.ro/hard-disk-uri/hdd-toshiba-500gb-sata3-7200rpm-32mb.
La ce ai ales tu nu e prea ok deoarece proceosrul este slab, placa video e ok, dar nu e echibrat(plus ca exista serii mai noi de la radeon.)
La pretul unui hdd si diferneta de 5 lei intre 320 si 500 gb... iti dai seama ca nu merita sa stai cu 320.
Carcasa e cam micuta...

| thewinner27 explică (pentru sltlp):

Da asa este dar nu poate depasi acest buget nici macar cu 20 lei

| thewinner27 explică (pentru sltlp):

Am reusit acum ceva pe Intel si vreau sa stiu care este mai ok avand in vede ca monitorul lui are o rezolutie de 1280x1024. nu s-a schimbat nimic in afara de hard placa de baza sursa, proc si placa video.hdd unul de 500 de gb de la seagate, placa de baza msi b75ma-p45 socket 1155, proc i3 3240, sursa super flower atlas artillery certificata 80+ putere 530w si placa video nVIDIA gtx 650 1024 ddr5 oc 1110mhz 128 bit

| thewinner27 explică (pentru sltlp):

Da stiu ca are un consum mic dar am pus acea sursa fiindca el vrea in viitor sa faca si upgrade

| thewinner27 explică (pentru thewinner27):

Si nu era nevoie de dwd-writer fiindca windows-ul il baga de pe stick si are alta metoda cumpara jocuri

| thewinner27 explică (pentru sltlp):

Gata am reusit sa fac un wishlist la care cred ca de data asta am facut o alegere destul de buna chiar daca depaseste bugetul cu 100 de lei a zis ca mai asteapta un pic si il ia.Componentele sunt urmatoarele:fx 6300, placa de bazab msi 760ga(FX), hard 500gb, sursa corsair 430w 80+bronze, placa video gtx 650 ti msi twin frozer III 2048 gddr5, 4 gb ram, carcasa segotep sg-gt Orange si un stick de 16 gb pe usb 3.0

| sltlp a răspuns (pentru thewinner27):

E ok.

| sltlp a răspuns (pentru thewinner27):

Arata mai rau...
Iar la sursa ai exagerat... Idem si pentru wishlist-ul tau intial. Primul sistem pus de tine consuma maxim 300W+. Asta pus acum, cu Intel, maxim 200-250W. Nu are nici un sens sa dai atatia bani pe sursa.
Revnin, daca chiar nu poate sa depasesca bugetul, recomand asa: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/764137/ Iar dacă reușește totuși sa mai adune ceva recomand asa http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/764141/

| Sn4k3 a răspuns:

Poti sa pui o placa video mai mare daca vrea pc de gaming

| YoChriss a răspuns:

Salut! SCHIMBA SURSA! Ia-ti o sursa de firme mai cunoscute nu chinezarii! Placa video poti sa te gandesti la una mai buna. Iar dupa ce ai stabilit toate componentele poti sa calculezi aici ce sursa ti se potriveste: http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp. Sa nu uiti de dvd drive si de cooler pentru procesor+ carcasa.

| thewinner27 explică (pentru YoChriss):

Sirtecurile sunt de calitate in primul rand si pc-ul este gandit si pentru upgrade

| YoChriss a răspuns (pentru thewinner27):

Aaa. Bine atunci OK. Daca erai deja hotarat inseamna ca te pricepi.

| AlexandruTeodor a răspuns:

Mergi pe o placa nVidia, poti incerca o GTX 650. HDD-ul un pic mai mare, nu e diferenta de pret, e decat cu 20 LEI mai scump unul de 500. Link : http://www.emag.ro/......E3077BBBM/ Succes!

| thewinner27 explică (pentru AlexandruTeodor):

Gtx 650 e mai slaba decat aceasta

| PolBoss a răspuns:

E bun insa putea sa alegi o placa video mai buna poate nVIDIA, ai verificat daca placa de baza suporta procesorul
?

| thewinner27 explică (pentru PolBoss):

Placa de baza da suporta procul

| ledtronics a răspuns:

Salut! Trimite-mi niste imagini cu toate piesele, si o sa iti spun daca e corect!