| D3n15 a întrebat:

Sall all care placa video e mai buna nVIDEA sau Radeon? si ce diverenta este intre tipul de procesor Intel si AMD? ...ms anticipat

Răspuns Câştigător
| xToTheZx a răspuns:

Radeaon consuma mai mult.
Iar diferenta dintre Amd si INTEL este priza.
Amd folosesc Socket A (462 pini)
Iar INTEL Socket 478 (478 pini)
Bafta!

| KodrutZ a răspuns (pentru xToTheZx):

Glumesti? Bine ai venit in 2012! Socket A era in mare voga pina prin 2000...
Legat de placile video, esti din nou la furat.
@D3n15: Depinde de bugetul si cerintele tale. Atit la AMD vs Intel cit si la AMD (ATI/Radeon) vs nVidia, ai destule alegeri care depind foarte mult de bugetul in care vrei sa te incadrezi. Per total, in momentul de fata, AMD/ATI are un usor avans la placi video, iar Intel la procesoare, fiind efectiv fara concurenta in categoria high-end, doar ca aici discutam deja de procesoare de la 1000 RON in sus, deci ti-ar trebui un buget minim de vreo 5500 RON pentru sistem cu totul.

| trolololo a răspuns (pentru xToTheZx):

Ești de pe alta planeta omule. laughing

| pHe0Nix a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai si la 900 ron iei un i5 lvy bridge, care consuma mai putin 77 W

| KodrutZ a răspuns (pentru pHe0Nix):

Si nu mai bine iau un Phenom X4 la ~5-600 de lei care consuma cu vreo 18 W in plus, e per total mai slab cu 10-15% si cu pretul aproape la jumatate? Pentru majoritatea utilizatorilor, un Intel de-ala entry level (seria G) sau un AMD Quad simplu, pina in 450 RON, sint mai mult decit suficiente.

| xToTheZx a răspuns (pentru KodrutZ):

Mere cu pere care sunt mai dulci?
cu ce procesor Intel mai scump si mai slab? aparent bineinteles
daca e pe sandybridge intelul posibil sa fie mai bun, dar asa in general mie imi plac merele mai mult,, perele sunt ceva mai scumpe in magazin
depinde ce faci cu ele, joacele nu stiu toate de 4 nuclee, doua li se pare super misto deci in jocuri i3 la care cred ca te referi va fi mai bun decat phenomul, dar la editare/codare video bate amd intre astea doua, oricum placa video e seful cand e vorba de joace
deci tu si prietenii tai ce facei cu pcurile? daca te enreveaza ca e mai scump cu 50 i3 mai pui inca 50 de lei si iei un i5 care e peste phenom sigur
si http://lmgtfy.com/? q=Intel+i3+vs+amd+phenom+955

| pHe0Nix a răspuns (pentru KodrutZ):

Da e adevarat, un phenom in jocuri duce 80 fps, un i5 la 100 si ceva e acelasi lucru sa joci la 70 fps si 90 fps uite si dovada:

http://www.anandtech.com/bench/Product/102?vs=191

| KodrutZ a răspuns (pentru xToTheZx):

Care 50 de lei? Uite doua procesoare cu vreo 30% diferenta de pret -
http://www.emag.ro/......975FBK4DGM
http://www.emag.ro/......0623I52320
Iar de aici - http://www.guru3d.com/article/phenom-ii-x4-975-black-edition-review/9 - tot ai teste...
P.S. Ma refeream ca Phenomul e per total cu 10-15% mai slab decit un Intel considerabil mai scump.