| Crysty1996 a întrebat:

Sall mi-am luat de curand un laptop si am citit pe mai multe forumuri despre cum trebuie intretinuta bateria acestuia voi ce parere aveti cand il tin in priza trebuie sa u nu sa tin si bateria in el.Va rog sa va exprimati si voi opinia despre acest lucru Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| adrew a răspuns:

Bateria laptopului trebuie formatata la inceput de 2-3 ori(o lasi sa se descarce complet, dupa care minim 6 ore o tii la incarcat), apoi dupa asta o formatezi cite o data pe luna, iar daca ai de gind sa tii laptopul tot timpul in priza, atunci poti sa scoti bateria, o pastrezi si in plus notebookul tau se va incalzi mult mai putin fara baterie

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa scoti bateria, dupa ce ai incarcat-o si sa folosesti priza, se mareste mult durata de viata a bateriei, cel putin asa am citit in manualul laptop-ului meu. Numai bine!

| WR104 a răspuns:

Este recomandat sa il scoti din priza dupa ce se incarca dar nu-ti fa griji dupa o perioada bateria te va tine din ce in ce mai putin.

| emil11 a răspuns:

Salut,eu am laptop de ceva vreme si nu ii scot bateria cand il tin in priza. Daca nu pleci cu el sa ii folosesti bateria este recomandat sa scoti o data la cateva saptamani incarcatorul sa mai se consume si bateria.

| AxelBv a răspuns:

Laptopurile mai vechi supraincalzeau bateria si era ok sa fie scoasa cand il foloseai cu incarcatorul.
Laptopurile mai noi au un circuit care opreste incarcarea bateriei in momentul in care este plina pentru a nu se supraincalzi.

| us3r a răspuns:

Cand il tii in priza ar fi recomandat sa scoti bateria.iar cand pleci cu el "la plimbare" pui bateria si totul o sa fie bine si o sa aiba o viata lunga si frumoasa.

| us3r a răspuns:

In plus ar fi recomandat sa formatezi bateria de la inceput calumea.

| anonimus999 a răspuns:

Cand il ti in priza trebuie sa-i scoti bateria altfet in cateva luni n o sa mai fie buna!
P.S:eu am patit-o cu vechiul laptop deci iti spun din propria experientawinking