| Anonimus696969 a întrebat:

Sall tpu...Am o intrebare:
Mi-am creat un 'mini site' cu un limbaj de programare numit "php". Site-ul a fost creat intr-un local server stie cineva cum sa imi fac rost de un server public(gratis)? (Am auzit ca poti sa setezi calculatorul cu un program sa fie el server cat timp este pornit)

Răspuns Câştigător
| vatco a răspuns:

Daca doresti sa iti faci calculatorul server public trebuie sa instalezi si sa configurezi corect xampp sau IIS.cauta despre aceste 2 programe..insa daca iti gazduiesti siteul pe calculatorul tau siteul va putea fi accesat dupa ip si nu dupa nume..fiecare site are un ip..static de obicei..pentru a-ti accesa siteul care este gazduit pe calc tau dupa nume trebuie sa iti cumperi un domeniu...adica macheamaion.com..dupa ce iti cumperi acest domeniu trebuie sa setezi din xampp sau iis ca atunci cand cineva scrie macheamaion.com sa se duca la ip-ul 89.100.100.100(adica ip-ul public care il are calc tau) eu iti recomand sa incepi cu xampp pentru ca este mai usor de folosit pentru incepatori...adica daca ai un site php doar copii fisierle in c:/xampp/htdocs/numele-siteului tau.ca sa vezi siteul in browser scrii localhost/numele-siteului tau.

1 răspuns:
| nonamenow a răspuns:

Google e mare, poti cauta hosting gratuit, free web host, host free s.a.m.d