| Adryenutzu a întrebat:

Am si eu o problema cu unitatea mea mai exact cu placa de baza eu in acest moment am 3gb ram si si am mai cumparat o placuta de 2gb si daca o pu imi arata 3, 36, si windowsul este pe 64 de biti deci ce ar putea avea, ca am incercat sa-i pun si 4 placute de 1gb fiecare si asa nu se mai aprinde nu mai da imagine pe monitor deci ce ar putea avea? Va rog raspunsuri urgente cel mai explicativ raspuns va primi funda!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand. Cand ai cumparat placuta de 2 Gb ai tinut cont de frecventa placutei? Oricum Windowsul nu recunoaste corect meoria. Eu am 8Gb si-mi recunoaste numai 6, 96 Gb desi si eu am Windows 7 Ultimate 64 bit care se spune ca recunoaste pana la 128 GB.
Daca totusi e in regula mai ai 2 optiuni:
1. Te duci in bios si cauta optiunea "Memory Remap" si daca o gasesti o pui pe enable.

2. a. Start---> Run
b. Tasteszi msconfig si apesi enter
c. Te duci la tabul "boot"
d. Aici gasesti "advanced options"
e. Te asiguri ca nu ai bifat "maximum memory" De fapt aici nu trebuie sa ai bifat nimic.