| HancocK98 a întrebat:

am un router HUAWEI HG655b de la Romtelecom si nu stiu cum sa activez functia wireless pentru laptop
As dori sa-mi explicati pas cu pas.Cel mai bun raspuns primeste Funditahappy

Răspuns Câştigător
| TelekomRO a răspuns:

Puteți găsi informațiile necesare în manualul de utilizare modem (capitolul 5 - Configurarea rețelei făra fir), disponibil pe www.romtelecom.ro, la secțiunea Asistenta->Asistenta Internet->Drivere & setari.

2 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Pentru a configura în modul router modemul Huawei HG655b urmează paşii de mai jos:

1. Intră pe pagina de configurare a modemului Huawei HG655b accesând http://192.168.1.1 în browser-ul web
2. Introdu parola de acces la modem (implicit admin/admin)
3. Din meniul din partea stângă selectează Basic după care selectează WAN
4. In meniul WAN selectează rândul WAN6_INTERNET_TR069_R_ATM1_0_35, după care completează rândurile Username şi Password cu numele de utilizator şi parola acces internet primite în contractul Romtelecom.
5. Dă click pe Submit şi modemul va face conectarea la internet.

http://www.youtube.com/watch?v=XahTT2SN4e0

| HancocK98 explică:

Routerul meu este deja configurat dar eu am o problema cu wi-fi.
Normal cand am apasat putonul WLAN ar trebui sa se aprinda o mica antena cu verde ceea ce la mine nu se intampla, din cand in cand se aprinde dupa o pana de curent sau ceva de genu dar se stinde in cateva minute...si netu merge cateodata mai bune cateodata foarte rau...i-am dat si reset si restart. Daca ma puteti ajuta lasati mesaj|Dau funda!smug