| Fidec a întrebat:

Sall TPU, nu stiu cum sa rezolv aceasta problema, l windows 7 imi tot apare blue screen imaginea albastra, mentionez faptul ca aceasta imagine imi apare la doar cateva ore de la instalarea windowsului, trebuie sa mentionez ca imi apare aceasta imagine cand ies dintr`un joc sau cand sunt " in plina actiune " big grin, la windows xp nu imi apare aceasta problema, ce ar putea fi? dau funda+vot, va multumesc mult!

2 răspunsuri:
| nashu40 a răspuns:

SAl. W 7-le e f pretentios. Daca nu ai un sistem compatibil merge f greu sau deloc.Iti trebuie 2 GB de Ram,placa vide f buna si tot asa. In plus, nu recunoaste unele drivere de la componentele pe care le ai. Daca pe driver scrie ca e compatibil cu Vista va merge cu siguranta si pe W7, daca nu, nu. Am avut si eu W7 si imi mergea super greu la configuratia mea invechita, cu toate ca aveam 2 GB de ram si placa video acceptabila. In plus imi dadea tot felul de erori si pana la urma am renuntat. Tot XP-ul e mai bun, iti spun din experienta.
Si mai e ceva : unele jocuri nu merg pe 7 si nici unele programe, indiferent ce ai face si oricat ai updata.
Asta e viata!

| blogman a răspuns:

Instaleaza toate driverele, ecran albastru apare si daca ai o sursa prea slaba (de obicei o sursa mai veche isi pierde din putere), praful fin care se strange in interior face ca si componentele sa nu mai faca contact bine (ramii si placa video) curata praful prin suflare atentie nu freca cu nimic. Poti sa suflii prafrul sufland cu un uscator de par (afara de obicei). Daca nimic din toate astea nu te rezolva adreseaza-te unui service de calculatoare probabil ca ai o problema la RAM sau chiar Procesor.