| flavyusR a întrebat:

Uneori cand pornesc pc-ul, nu mai pleaca de la imaginea aia cu Smart, Simple and Stabile.Am mai pus odata o intrebare tot despre acest lucru si mi s-a spus s-a dat LOAD BIOS DEFAULT.Am dat se mai multe ori dar tot asa face uneori. Dau funda celui care imi spune ce sa iy fac ca sa nu mai faca asa, sa porneasca din prima.mersi

2 răspunsuri:
| MarkTremonti a răspuns:

Incearca una dintre metodele urmatoare:
1. Schimba frecventa ramilor din BIOS. Incearca fiecare frecventa in parte pe care o suporta rami si placa de baza.
2. Scoate toate perifericele ce iti folosesc mufele de la USB (din spatele calculatorului, dar si din hub-urile sau "prelungitoarele" USB in caz ca ai asa ceva).
3. Reinstall Windows.
Altceva nu stiu ce sa aiba. La mine la fel facea. Banuiesc ca tot ASRock e placa de baza (Smart Simple Stable); am tot schimbat ramii intre ei, mai cata ma puneam sa ii trimit la Bucuresti la garantie, cand colo un prelungitor USB imi facea figuri.

| sudsuinededouaori a răspuns:

Un pm cu mess daca vrei sa explici mai bine ce vrei sa faci, sa pui imaginea de bios sau sa o scoti?
daca vrei sa apara imaginea aia dai del te duci in bios si pui la sectiunea boot la full screen logo pui disable si la quick boot la fel.
daca vrei sa apara pui acolo enable la ambele. sper ca te-am ajutat, difera putin si daca ai altfel de bios mai nou sau mai vechi, in principiu asta e