| mama123 a întrebat:

Sall TPU, vreau sa imprimez un document PDF dau print imi apare sa dau save dau si se salveaza ceva pe desktop intru in ce mi se salveaza imi da sa dau print si tot imi da sa salvez si tot asa si nu mi se printeaza
CE SA FAC?

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Ala e un printer virtual care in loc sa printeze efectiv salveaza un fisier ca si cum ar fi printat pentru a-l printa la o imprimanta mai tarziu la acelasi calculator sau la altul. Daca ai imprimanta conectata la comp si pornita(on) atunci verifica daca are driverele instalate si daca da identifica in printers care anume este profilul imprimantei. Acel profil trebuie sa-l folosesti nu acela de "generic printer" sau "pdf printer". De regula profilul imprimantei are acelasi nume ca si imprimanta. Daca ai mai multe profile cu numele imprimantei dar tu ai doar o imrimanta insemna ca in trecut ceva a mers prost iar driverul s-a reinstalat si trebuie sa identifici care dintre acele profiluri merge. Inca ceva, cred ca nici nu ai imprimanta setata ca finnd implicita(default) si de aia aplicatia printeaza cu un virtual printer.

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Cand dai Print, asigura-te ca la "Printer" apare imprimanta ta, si nu un alt format de fisier care se salveaza in calculator. Numai daca modelul de imprimanta e selectat corect, documentul va comunica cu dispozitivul si printarea va avea loc cu succes.