| Curiosul999 a întrebat:

Salut a cumpărat cineva de pe PC Garage? Daca da cum sunt că și calitate? Rezista in timp? Sunt noi sau sh?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

PCGarage este cel mai mare magazin de electronice din tara (gasesti mai putine frigidere sau cuptoare electrice la ei, dar sunt MULT mai dotati pe partea de electronice, calculatoare, componente de calculatoare)

Sunt cumparati de eMag de ani buni dar au ramas cu conducere proprie.
EMag a putut sa ii cumpere pentru ca era si mai mare, prin prisma faptului ca vinde ORICE, chiar daca la electronice& componente eMag nu sunt atat de bine aprovizionati, Adica sunt, dar nu ei. PE site-ul eMag vand multi alti vanzatori fantoma. Pe PCGarage nici vorba de asa ceva.

"Daca da cum sunt că și calitate? Rezista in timp? "
Toate componentele din Romania vin de la acelasi depozit pentru Europa, din Germania- Hamburg.
E exact produsul pe care il gasesti la orice alt magazin din Romania sau din alta tara Europeana.

Sunt NOI.
Un anumit produs poate fi si resigiilat, dar pretul e mai mic, si se mentioneaza langa numele lui RESIGILAT.
Asa e si la Altex si la celelalte.

Diferenta dintre magazine o reprezinta adaosul comercial (deci pretul final), si poate, garantiile.
Exista magazine precum www.cel.ro care au "mici" probleme cu garantiile, in genul ca incearca sa se sustraga, mai ales la persoane fizice.
Asta pentru ca au incheiat cu producatorii alte contracte probabil, prin care obtin preturi mai mici pentru produse, dar producatorul le spune: nu imi trimiti 10000 de produse in garantie pe an.

Daca cauti pe net "probleme PCGarage", "reclamatii PCGarage", desigur ca o sa gasesti multe, asta pentru ca ei si eMag au cele mai mari volume de vanzari din tara, binisor peste ce vinde Altex, Domo, Flanco la un loc.

In esenta insa, rata de probleme e extrem de mica la PCGarage.
Doar de la ei am cumparat din 2008 incoace, cand a fost vorba de componente de PC, am comandat si laptopuri pentru 3 amice.

| Curiosul999 explică (pentru NLS):

Și au laptop-uri cu Windows instalat? Preinstalat?

| NLS a răspuns (pentru Curiosul999):

Uite aici (DELL - 2.198, 99 RON)
Dar are doar 8GB RAM, si nu se mai poate adauga, fiindca nu are sloturi de RAM, placuta existanta de 8 e lipita de placa de baza, ca la toate laptopurile moderne.

https://www.pcgarage.ro/......a-la-2500/

DECI EU NU AS ARUNCA BANII pe asa ceva, doar fiindca ti-e lene sa instalezi Windowsul.
In ultima instanta, pentru 80 lei, mergi cu el la orice service de cartier si ti-l instaleaza.
Si tot iesi in castig.