| Ciprian1994 a întrebat:

Salut am avut curiozitatea de a instala un program si acum am PC- ul virusat. Avastul depisteaza de multe ori fisierul acesta ca fiind infect: `svchost.exe` din folderul `System32`.Cum fac sa nu imi mai apara chestia asta ca ma deranjeaza avertismenul de la avast.Alte solutii fara sa il formatez?

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Deci, trebuiesc instalate o serie de programe si rulate (sunt ca un fel de antivirusuri). Le descarci si scanezi cu ele fix in ordinea pe care ti-o dau: Kaspersky TDSSKiller, apoi cu RKill, apoi cu MalwareBytes, apoi cu RogueKiller, apoi cu HitmanPro, apoi cu Emsisoft Emergency Kit (asta e ca sa te asiguri mai mult, facand o cautare dubla... just in case!), apoi cu AdwCleaner si in final cu JunkWare Removal Tool. Le instalezi, scanezi PC-ul cu ele si tot ce gasesti stergi.

Poti afla si daca chiar esti infectat cu un astfel de malware 'masca' cum i-ar zice unii, pentru ca preia numele DLL-ului autentic din system32, adica svchost.exe, doar intrand in Task Manager, la tagurile Processes sau Services, cauti de fiecare data fisierul svchost.exe, dai click dreapta pe el / ele si apesi pe "Open File Location". In mod normal ar trebui sa se afle in C:\Windows\System32. Tot ce are alta locatie e Malware.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Deci va dati seama cat de bun e Avastul, Avira, AVG, Nod si alte porcarii! Daca era un antivirus bun, nici nu te lasa sa-l instalezi! Il stergea din prima sau iti bloca accesul! Asta e...

| alexdonisa a răspuns:

Dezactival