| Raducuu271 a întrebat:

Salut. Am cumpărat acum câteva luni acest laptop https://cutt.ly/PKesQwY și deja apar primele probleme. Pe zi ce trece mi se înegreste din ce în ce mai mult ecranul... Începe de jos, o mica bandă neagră paralelă cu bara de start, se măreste super rapid și nu știu ce să-i fac. dacă fac screenshot acea bandă nu apare: https://ibb.co/h2dLLzX. E destul de deranjant vizual, probabil dacă îl mai las mult asa va ocupa tot ecranul. Așa arată banda, poze facute cu telefonul: https://ibb.co/hyrFPYL https://ibb.co/YfjqchN https://ibb.co/vLtC3n6. Care știe sau care a mai trecut prin asta, va rog frumos să mă ajutați cu un sfat. De precizat că banda se micșorează când laptopul este pornit, dar daca stă 30 de minute oprit se măreste din nou, chiar și peste dimensiunea anterioară. Mulțumesc pentru timpul acordat! Zi faină!

Răspuns Câştigător
| RainbowD a răspuns:

Salut.
Dacă ai cumpărat laptopul de la magazin, primii 2 ani este în garanție, deci reparația va fi pe gratis, evident dacă nu a suferit șocuri mecanice, sau alte lucruri care nu sunt acoperite de garanție. În acest caz, va trebui să scoți bănuți din buzunarul tău pentru al repara.
Dacă laptopul este cumpărat la mâna a doua, e nasol...

Eu, am avut tot Asus până acum 4 luni, (achiziționat prin 2016 spre sfârșit) dacă nu greșesc, m-a ținut aproape 6 ani, dar în ultimul an de viață a început să prezinte aceleași simptome ca laptopul tău, pe lângă faptul că se închidea brusc după vreo 10-15 minute după ce îl porneam. Până la urmă am cumpărat altul.
Nu cred că se mai poate face mare lucru.

Oricum, ca idee eu niciodată nu recomand ca atunci când îți cumperi telefoane sau laptop-uri, Pc-uri să cumperi la mâna a doua. Chiar dacă în magazin sunt mai scumpe, știi vorba aia: dai un ban în plus și știi că merge.

6 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

"acum 7 ore | Raducuu271 a întrebat:
Salut. Am cumpărat acum câteva luni acest laptop https://cutt.ly/PKesQwY și deja apar primele probleme."

aici m-ai pierdut, pui o intrebare cu un raspuns asa de evident, ca nu imi imaginez DELOC de ce o pui... raspunsul CORECT:

GARANTIE

| Moggy a răspuns:

Vad ca l-ai luat de la Altex. Daca ai pastrat bonul, si nu au trecut inca 14 zile de la cumparare il poti returna fara nicio problema sau schimba cu altul.

| Raducuu271 explică (pentru Moggy):

Am uitat să specific, Laptopul este luat la mâna a doua. nu am nici-un fel de bon/garanție. O perioada nu am avut probleme cu el, recent a început să facă asta. Mă interesează o soluție sau o idee, ceva. Mulțumesc de răspuns oricum!

| Moggy a răspuns (pentru Raducuu271):

Incearca sa dai un reset din fabrica la windows, daca nu merge, inseamna ca monitorul e fizic defect si nu ai ce sa ii faci

| Raducuu271 explică (pentru Moggy):

Am facut asta... e la fel.
Mă întreb dacă a mai pațit cineva asta și cât de costisitor este sa-l repar.

| darrio2007 a răspuns (pentru Raducuu271):

Solutia ar fi sa mergi cu el la reparat. De-asta nu cumpar niciodata la mana a doua.