| paulionescu25 a întrebat:

am cumparat azi un laptop HP 15 notebook pc din altex.el vine cu windows 8 dar eu am vrut sa bag windows 7 de pe stick. am incercat toate comenzile posibile sa dau boot si nu am reusit nici de stick si nici de pe cd. help pls.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Disable virtualition tehnolocy
boot from uefi to csm
downgrade se numeste, trebuie sa faci setarile in bios, nu merge din cauza ca boot securitynu permite asta, aseara am avut un Dell nu ma lasa sa instalez 7, nici dupa ce am facut nu m-a lasat, unele nu merg deloc, dar am reusit la unele modele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Fii atent ce faci.Da, e adevarat al dreacu astea cu win 8, nu te lasa sa instalezi altele mai mii, nu recunoaste pur si simpu cd bootabil sau stik.Vezi ca ai iconita cu recovery media creator.Bun.Cumperi 3 dvd-uri de 4, 7 giga si bagi unul in unitate.Deschizi recovery media creator, alegi dvd si dai create.Bun.Incepe sa recuereze tot ce este in pc-ul tau,drivere si windows, mai putin poze si altele. Dupa primul dvd, te roaga sa bagi ce l de-al doilea si tot asa pana la ultimul. Dupa ce s-a terminat si ultimul dvd, il scoti, apoi il bagi pe primul si restartezi.NUMAI asa iti recunoaste un dvd bootabil.Deci dupa ce l-ai bagat pe primul facut, alegi english, bla bla si apoi alegi optiunea de a sterge tot hardul, toate partitiile. Dureaza vreo... juma de ora. Dupa ce a sters toate partitiile, atunci poti baga un dvd cu win 7. NUMAI acele dvd -uri cu reovery media creator iti poate sterge win 8 de pe hard.Nu stiu, am impresia ca e setata acest win 7 sa nu recunoasca un dvd bootabil cu windows.Eu,numai asa ma putut baga win 7. Daca nu ai inteles, imi dai mesaj privat si cred ca nu vei mai da vreun milion la aia de la reparatii.

| AlexGabrielASC a răspuns:

Pentru laptop e recomandat windows 8, gasesti mai usor drivere pentru el, dar in orice caz ai setat in bios sa booteze intai cs-ul sau stickul?

| paulionescu25 explică (pentru AlexGabrielASC):

Am setat sa booteze de pe cd si nu vrea.

| AlexGabrielASC a răspuns (pentru paulionescu25):

Dar iti apare chestia aia cu press ani key?

| paulionescu25 explică (pentru AlexGabrielASC):

Nu sad

| AlexGabrielASC a răspuns (pentru paulionescu25):

Deci ai pus pe primul loc sa booteze cd-ul si apoi ai salvat

| paulionescu25 explică (pentru AlexGabrielASC):

Da frate. deci nu merge. acuma sunt chiar linga el. cred ca il duc la un service. am un service chiar un pic mai sus de casa mea. *** o sa-mi ia ala vreo 50 lei si gata. happy sau poate ca nu merge instalat alt window in afara de windows 7. mersii ori cumn pentru ajutor.

| AlexGabrielASC a răspuns (pentru paulionescu25):

Funda?

| paulionescu25 explică (pentru AlexGabrielASC):

Pentru ce?