| Laur32112 a întrebat:

am de ales intre 2 procesoare (placa de baza si ramii ii primesc dupa alegerea mea)

sempron 145 am3 @ 4ghz oc(m-am interesat, pe placa de baza care o voi primi odata cu procesoru ajunge la 4ghz)(nu se deblocheaza)

sau

Intel e2140 dual core 1. 6ghz(asta nu se overclokeaza deloc.maxim 10%)

deci? care e mai bun la jocuri? single core sau dual?
4ghz k10 regor vs 1. 6ghz x2 conroe?

7 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Ia dual core, sterge pe jos in jocuri cu un single core fie el si la 4Ghz! iar la 4 ghz vei avea temperaturi foarte mari, datorita overclock-ului!

| Wehrmacht a răspuns:

Da-mi un link cu amandoua.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Laur32112):

Ma pentru jocuri nu e bun niciunul.Am vazut ca incep sa apara jocuri care cer laa minim core 2 duo 3.2+ Ghz.Chiar si un dual core la 3 sau 4 Ghz daca iei va ramane in urma in maxim 2 ani.Am vazut ca esti dispus sa iei si AMD.Mai bine strange 4-5-6 mil (6 e maxim) si cumpara un quad core 3. 600Ghz+.Si nu te baza pe overclock.Ii scurteaza prea mult din viata. Daca cumperi 3. 600Ghz e de ajuns nu merita sa ii scurtezi viata.

Daca totusi vrei sa iei dual core ia dar la frecvente mari ca sa suporte jocurile de azi.Si alea de pana in 2009 le vei juca cu setarile in jur de low to medium sau medium to high (depinde de placa video si RAM) si astea 20010/11/12 cu setarile cam low to medium sau medium.Dar nu lua dual core cu frecventa mai mica de 3. 00Ghz.

| Laur32112 explică (pentru Wehrmacht):

Am luat sempronul impreuna cu hd5670 gddr5 si pot sa zic ca sunt multumit.am testat ambele pc-uri cu placa asta si e vorba de 10 fps diferenta intre sempron si e2140.am 25-30 fps in orice joc detalii maxime si ocazional si x8aa.casa vezi, e mai bun single decat dual laughing

| Wehrmacht a răspuns (pentru Laur32112):

In ce jocuri? Si eu am tot single core cu o placa video buna si 4 GB RAM si assassin's creed 2 sacadeaza la detalii minime.In ce jocuri l-ai testat?

| Andrei117 a răspuns:

Pai ar fi bine pentru jocuri dual core dar nu atat de mic undeva pe la 2; 2 si ceva ghz