| Aureltrist a întrebat:

Salut! Am formatat o tabletă cu cardul în ea și acum îmi cere să formatez și cardul și pierd ce am pe el, mai pot recupera ce am pe el? Și telefonul și pc-ul îmi cere să-l formatez. Înainte să formatez tableta trebuia să scot cardul?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Tableta nu se pate "formata", fiindca nu este un disc.
Probabil ai vrut sa spui "resetat".

Cartela de memorie se formataza de catre dispozitiv, cand introduci in el sau daca resetezi dispozitivul, aplicand pe el o structura de foldere si fisiere necesar functionarii dispozitivului, DAR aceasta structura difera de la un dispozitiv la altul.
De fiecare data. inainte de formatare ti se cere permisiunea.

Evident, si la resetare, inainte de formatare ti se cere acordul pentru formatare.

Ca "noroc", la formatare nu ti se sterge intreg continutul discului /cartelei de memorie, iar fisierele tale (poze, filmari, etc.) raman pe disc /card si sunt sanse mari sa le poti recupera.
Pentru recuperarea fisierelor ai nevoie de un program special de recuperare, instalat pe PC sau laptop (de exemplu "Recuva"), care poate recunoaste fisierele sterse, dar ramase intregi.

| Aureltrist explică (pentru Bula):

Cu Recuva nu am găsit nimic sau nu e programul care îl ști tu, dacă- mi poți recomanda alte programe. MULȚUMESC FRUMOS

| Bula a răspuns (pentru Aureltrist):

Daca ai folosit Recuva cum trebuie si n-a gasit nimic pe card (prin cititor, nu prin telefon sau tableta! ), atunci este posibil sa fie defectat card-ul.
Incearca sa-l duci la cineva care se pricepe la recuperare de pe carduri SD!